,

Det var torskedumt

Fredericia vandt med 3-2 over Sønderjyske i en dramatisk kamp.



Fredericia FC – Sønderjyske 3-2 (0-0)
1-0 Oscar Buch (48.)
2-0 Agon Mucolli (50.)
2-1 Kristall Ingason (63.)
2-2 Maxime Soulas (79.)
3-2 Agon Mucolli (90+1.)

Kampens bedste:

FC Fredericia:

Mucolli. Sikke en indskiftning i anden halvleg. Og smid egentlig bare resten af Fredericias offensiv ind i ligningen også. De pressede på i første halvleg med flere fine forsøg, især da de kom en mand i overtal – der skiftede kampen karakter. Og fra første sekund i anden halvleg så de sig ikke tilbage.

Der blev lagt et tungt pres, og det resulterede i to mål på to minutter, og det var tydeligt, de ville mere. Efter lidt over en times spil fandt Buch igen Mucolli, der sparkede på mål, men Bundgaard var på plads i det sønderjyske mål.

Mucolli blev især ved med at presse på, og med få minutter tilbage troede han kort, han havde scoret det afgørende mål efter et forrygende lob – men desværre for ham og Fredericia var der lige akkurat offside. I tillægsminutterne var han dog igen på pletten og sikrede sejren.

Sønderjyske:

Han fik kun lidt over en halv time af første halvleg, men her gjorde Alexander Lyng sig enormt positivt bemærket. I midten af første halvleg tog han en stærk dribletur ind i feltet og fik afsluttet på mål. Desværre for ham og Sønderjyske nappede overliggeren afslutningen, som havde fortjent en bedre skæbne.

Minuttet efter driblede han sig igen igennem feltet og fik sendt en afslutning afsted, som dog blev blokeret. Han ville meget, og der var fare, hvor han befandt sig.

Han blev dog desværre ofret og skiftet ud, da Sønderjyske blev reduceret til ti mand, og det var tydeligt, Lyng ærgrede sig på bænken. Forståeligt nok, for han havde virkelig spillet sig varm.

Kampens værste:

Han solgte resten af sine holdkammerater fuldstændig. Det røde kort, Ebube Duru fik efter bare en halv time var torskedumt – og komplet unødvendigt.

Han trak i nødbremsen under en kontra, og den blev dyr for Duru, der blev sendt tidligt i bad. Bevares, resten af Sønderjyske-mandskabet snorksov også i situationen, men derfor var det stadig enormt klodset og dumt lavet.

Duru havde Jensen med, og de var to mod én, da Dall blev nedlagt omkring midtercirklen. Først blev der egentlig vinket for offside, men Dall var på egen banehalvdel i situationen, og efter et VAR-tjek stak dommer Jonas Hansen hånden i baglommen. Den endte med at blive dyr.

Kampens detalje:

Den ekstra tribune på Monjasa Park var færdig, og det betød, at der i den ene ende var spækket med Fredericia-fans, der gjorde deres for at blæse deres helte frem.

Der var også god lyd på hele kampen, der udviklede sig til at blive ganske underholdende særligt i anden halvleg – og det gjorde da også en del for lydkulissen, der var stærk denne fredag aften.

De rød-og-sortklædte havde også fundet en lille stikpille frem i dagens anledning.

‘Glemmer I så husker vi – stikkersvin’, lød det på et banner, der blev holdt oppe.



Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Vild optur for Jens Berthel Askou 

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Danske klubber efter Thomas Delaney

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Napoli jagter Superliga-profil

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

OB-boss med spændende transferbesked

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’