Christian Eriksen sluttede sidste sæson i Inter på bænken, og meget tyder på, at Milano-klubbens cheftræner, Antonio Conte, ikke har den store fidus til danskeren.
I de seneste uger har der således været historier om, at Inter har forsøgt at tilbyde Eriksen til klubber i både England og Spanien.
En uholdbar situation
Og i Viaplay-programmet ‘Ren Fodboldsnak’ opfordrede den tidligere danske landsholdsspiller Per Frimann da også Christian Eriksen til at søge væk fra Inter, hvis situationen virkelig er så skidt, som den ser ud til at være.
Læs også:Mandagens rygtebørs: Stjerneangriber har kontaktet FC Barcelona
Programmets vært, Peter Grønborg, spurgte således Per Frimann om, hvad Eriksen bør gøre.
– Det er jo klart, at det er uholdbart, at den suverænt bedste danske fodboldspiller… Tottenhams måske bedste spiller, sammen med Harry Kane, i de seneste sæsoner, hvor Tottenham har haft en vis succes… at han bliver skiftet ind midt i anden halvleg, hvis han er heldig. Ellers får han de sidste 10 minutter. Den situation kan Christian Eriksen selvfølgelig ikke leve med i ret lang tid? lød spørgsmålet fra Grønborg således.
Og Per Frimann kunne kun give Peter Grønborg ret i, at Eriksen ikke kan leve med den nuværende situation.
Læs også:Kontroversielt: Messi beholder vigtig rolle trods exit-rygter
– Nej, det kan han ikke. Han skal have en form for garanti for, at Conte tror på ham. For ellers giver det simpelthen ikke nogen mening. Det er benhårdt, det her. For selvom de tjener mange penge, de her fodboldspillere, så er det meget stressende og svært at være et sted et halvt år, og så sige til familien: ‘Nå, vi bryder lortet op igen. Og så rejser vi et eller andet sted hen.’ Hvor han jo heller ikke kan være helt sikker på, at det bliver en succes. For det ved man jo ikke som fodboldspiller. Så det er virkelig en tough decision for ham, det her. Men jeg vil sige, at han skal gøre det, hvis det er så håbløst med Conte, som det ser ud til at være.
Per Frimann slog samtidig fast, at Christian Eriksen selvfølgelig bør blive i Inter, hvis Conte forsikrer ham, at han har en vigtig rolle på holdet.
I videoafspilleren ovenfor kan du se hele klippet, hvor Per Frimann, Peter Grønborg og Niels Christian Frederiksen diskuterer Christian Eriksens situation.
Læs også:Leder: Landsholdets racisme-protest sagde meget om Danmark anno 2020
Læs også:Dansker kæmper mod racisme i USA: Det er mennesker, der dør
Læs også:Medie: Inter har tilbudt Christian Eriksen til Chelsea
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Kasper Schmeichel stopper karrieren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer
EKSKLUSIVT
