Ekspert: Viaplay-pris kan blive et problem

Ifølge en ekspert kan det vise sig at være “enormt godt”, at Viaplay har hævet prisen. Han advarer dog også om, at for høje priser kan skræmme fremtidens fodboldfans væk fra sporten.



Siden tirsdag har kunder i massevis meddelt Viaplay – og resten af internettet – at de ville opsige deres abonnement, fordi prisen med ét steg med en tredjedel. Men prisstigningen behøver ikke nødvendigvis været skidt.

Det siger Anders Schäffner, der er tidligere produktchef i TV 2 og blandt andet arbejdede med at udvikle streamingtjenesten TV 2 Play. I dag er han ansat i firmaet Veo, der udvikler kameraer, der kan optage fodboldkampe automatisk.

– Prisstigninger ikke pr. definition en dårlig ting. Det kan vise sig at være enormt godt. Hvis Viaplay får flere penge, kan de købe rettighederne dyrere, og de penge går til Divisionsforeningen og klubberne. Så det er ikke, fordi prisstigninger ikke kan komme sportsfans og rettighedshavere til gode, siger han – men tilføjer så en bekymring:

– Det er en vekselvirkning: For at sport kan overleve på lang sigt, er den nødt til at være tilgængelig, så folk kan opleve sporten, og nye fans kan komme til. Unge på 18 år skal stadig have råd til abonnementer, så de kan blive fastholdt til sporten.

LÆS MERE OM PRISSTIGNINGEN HER.

Prisen for at se fodbold på tv og sidenhen streaming er steget og steget i årtier. Det samme er pengene i fodboldens verden, professionalismen og faciliteterne er forbedret, og fans er i sidste ende blevet serveret fodbold på højere niveau end nogensinde før.

Det er det, som Schäffner mener med, at tilhængere, tv- og streamingselskaber samt klubber og ligaer ikke nødvendigvis har modsatrettede interesser. Ofte er det også i fansenes interesse at sende penge ind i sporten, så aktørerne kan betales bedre.

Han frygter dog, at høje priser over tid afholder folk fra at købe abonnementer og dermed kapper fødekæden til næste generation af fans. 

– Hvornår møder man så den grænse, hvor det begynder at blive ekskluderende? Grundbasen for streamningtjenester er, at der er et publikum, der gider se det. Hvis man driver for meget rovdrift på dem, bliver det på sigt et problem, fordi færre vil se det, siger Anders Schäffner.

Han nævner som eksempel mixed martial arts (MMA), der på få år at blevet en stor sportsgren. Det skyldes i manges øjne blandt andet, at sporten har været let tilgængelig.

– Hvis tilgængeligheden bliver svær for tilskuere, kan man stå i en situation om nogle år, hvor broadcastere og streamningtjenester kan få svært ved at tiltrække fans til en sportsgren, fordi folk ikke er vokset op med, at fodbold er let tilgængelig.

– Hvis man er 13 år i dag og skal forelske sig på samme måde, som jeg gjorde i Brøndby IF, dengang jeg var 13, gør man det måske et sted som Astralis (CounterStrike-hold, red.) eller E-Superligaen, hvor kampe og mål ligger frit tilgængelig online, siger Schäffner og tilføjer et retorisk spørgsmål:

– Hvordan sikrer man, at der stadig kommer nye folk til sportsgrenene, så man står med et produkt, som folk bliver ved med at købe?

LÆS VIAPLAYS BEGRUNDELSE FOR PRISSTIGNINGEN HER.

Det er vanskeligt at sætte på formel, hvornår priserne for at se fodbold bliver så høje, at det i sidste ende skader streamning- og tv-selskaberne samt ikke mindst sporten som samlet hele. Netop fordi det foregår over lang tid, spiller mange faktorer ind.

Anders Schäffner håber dog, at man som rettighedsudbyder, i dette tilfælde Divisionsforeningen, har udviklingen for øje og sikrer sig, at spillet når ud til mange mennesker. Vil de have spillet ud til endnu flere, kan de altid sælge rettighederne til nogle andre.

Det betyder måske, at man får færre tv-penge nu og her, men til gengæld får man flere potentielle kunder i fremtiden. Anders Schäffner nævner rettighederne til at vise landsholdets kampe som eksempel. Dem overtager TV 2 i 2022, efter Discovery Networks har siddet på dem i en årrække.

– Mange ting kan påvirke, at en stor rettighed – som for eksempel herrelandsholdets kampe – skifter broadcaster. Og det er meget sandsynligt, at elementer som en bred distribution, en lav kundepris hos streamingtjenesten og let tilgængelighed kan veje tungere end for eksempel betalingen, når rettigheden sælges

Anders Schäffner understreger for god ordens skyld, at han i sin tid hos TV 2 ikke havde noget med beslutningen er gøre, så det er et tænkt eksempel for at illustrere hans pointe.

Arbejdernes Landsbank, der er storsponsor for landsholdet og en række Superliga-klubber, fremførte i slutningen af 2020 en lignende pointe: Måske var tiden kommet til, at landsholdets og Superligaens kampe skulle vises på DR eller TV2 fremover – netop fordi hovedkanalerne her indgår i langt flere tv-pakker.

Læs interviewet med bankens kommunikationsdirektør her. 




Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Dansk stjerne til AGF? ‘Ja, vi har et øje på ham’

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

– Billedet kan blive forringet

Brian Riemer tvunget til ændring

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Froholdt i stor hovedrolle

Krisen kradser for Bo Henriksen

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Frank mødt af massive buh-råb

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Det er useriøst, FCK!

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

Voldsomme rygter i udlandet

– Det gør bare så ondt

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Verdens ældste drukner i helseby

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Brøndby gør topkampen helt åben

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

AGF lider sjældent nederlag

Manchester City rundbarberer Liverpool

Real Madrid spiller uafgjort

Forrygende Franculino på pletten igen