Elkjær advarer Haaland: Gør ikke som Barça-stjerne

Ifølge Preben Elkjær bør Erling Haaland blive i Dortmund i et par sæsoner, selvom nordmanden i øjeblikket rygtes til stort set alle de europæiske giganter.



Der er næppe ikke en eneste klub i verden, der ikke vil være interesseret i Erling Haaland til sommer. 

Alligevel bør den 20-årige nordmand blive i Dortmund. Sådan lyder det nu fra den danske landsholdslegende Preben Elkjær. 

– Når du tænker på hans alder, og på hvor hurtigt, det går, så vil det nok være en god idé at blive i Dortmund i et par sæsoner. Bliv lidt mere moden, lidt mere rolig, og lidt klogere. Når du kommer til en af de store klubber, så er det anderledes. Der er et stort pres, lyder det således, ifølge VG, fra Elkjær. 

Planlægning er vigtigt
Intervieweren ville herefter vide, om Preben Elkjær mener, at Erling Haaland også til næste sommer bør vælge at blive i Dortmund. 

– Ja. Til den tid vil han være 22 år! Han har stadig tiden foran sig, og han har nogle rigtigt gode år foran sig. Når man er så god, som han er, så er det vigtigt at planlægge karrieren rigtigt. Jeg ved, at han har en god familie, så de finder nok ud af det. Han er et godt sted nu, og det tror jeg også, at både han og hans far også synes. Jeg vil sige, at han godt kan blive der et par år mere, lød svaret fra Elkjær. 

Grizmann har mistet alt
Preben Elkjær pegede herefter på Barcelona-stjernen Antoine Griezmann som et skrækeksempel for Erling Haaland.

– Han har mistet alt, han havde. Han var en af verdens bedste angribere. Han scorede masser af mål i den spanske liga, og han skiftede fra Atlético til Barcelona. Presset er fuldstændigt anderledes. Jeg tror ikke, at Haalands mentalitet er sådan, at han bare kan ‘forsvinde’ fuldstændigt. Det tror jeg ikke. Jeg tror, at han har en god psyke. Men det kan være farligt, hvis du er for ung. Du kan falde lidt tilbage, hvis du ikke får succes. 

Erling Haaland scorede senest to gange mod Bayern München i lørdags. Nordmanden bragte således Dortmund foran med 2-0, men mestrene kom tilbage og vandt med 4-2. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!