Karrieren lakker mod enden for den mangeårige engelske topspiller Ashley Young, men den 39-årige Everton-spiller kan alligevel få en stor oplevelse i karrierens efterår.
Når klubben i januar træder ind i tredje runde af den engelske FA Cup, kan den tidligere engelske landsholdsspiller nemlig stå over for sin egen søn.
Everton har nemlig trukket Peterborough fra den tredjebedste række, og her spiller hans 18-årige søn Tyler Young, der i oktober fik førsteholdsdebut.
Kommer begge på banen, når de dyster i verdens ældste pokalturnering, er det dog ikke sikkert, at de havner i direkte dueller. Sønnen Tyler spiller central midtbane, mens Ashley Young efter en lang karriere som en lynhurtig kantspiller nu huserer på venstre back.
Ashley Young har spillet hele 724 klubkampe på seniorniveau, hvor han har repræsenteret Watford, Aston Villa, Manchester United, Inter og nu Everton.
I perioden 2007-2018 spillede Young 39 landskampe og scorede syv mål for England. Hans første landsholdsmål var mod Danmark i 2011.
Foruden det mulige møde mellem far og søn byder tredje runde af FA Cuppen, hvor de bedste klubber træder ind i turneringen, også på et regulært brag.
Arsenal skal nemlig have besøg af Manchester United.
Pokalrunden afvikles den anden weekend i januar.
I modsætning til tidligere spilles der ikke omkampe i FA Cuppen, hvis holdene spiller uafgjort. Ændringen skal reducere kampbelastningen for de bedste klubber, men har mødt stor kritik fra de lavere rangerende klubber.
I FA Cuppen deler hjemme- og udehold entréindtægterne, og derfor har det været lukrativt eksempelvis at kunne spille sig frem til en omkamp mod et hold fra Premier League.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT