Engelsk landstræner i dilemma inden United-stjernes retsmøde i Grækenland

Gareth Southgate står med en svær beslutning inden tirsdagens landsholdsudtagelse.



Manchester United-anføreren Harry Maguire er under sin sommerferie på den græske ferieø Mykonos røget i problemer, efter at forsvarsspilleren natten til fredag blev arresteret i kølvandet på et slagsmål.

Og ifølge den engelske avis Daily Mail har den opsigtsvækkende affære også efterladt den engelske landstræner Gareth Southgate i en svær sæson. 

Det forlyder således, at Southgate inden tirsdagens landsholdsudtagelse har tænkt sig at tage kontakt til Harry Maguire, der tirsdag skal for retten i Grækenland. 

Dårlig timing
Der er tale om Englands første landskampe i 2020, og timingen er således ganske skidt for både Maguire, Southgate og det engelske landshold. I næste uge venter der således en Nations League-kamp mod Island i Reykjavik, mens det danske landshold venter i Parken få dage efter.

Ifølge Daily Mail overvejer Gareth Southgate også, om det er en god idé at tage Maguire med, selv hvis forsvarsspilleren skulle blive frikendt tirsdag. Der er således næppe tvivl om, at den engelske presse vil grave i den uheldige episode, hvor Maguire blev arresteret for et overfald på politibetjente, efter at hans søster var blevet stukket i skulderen med et skarpt objekt. 

Derudover forlyder det, at betjentene var klædt i civil, hvilket betød, at Maguire altså ikke vidste, at han var røget i totterne på ordensmagten. Anklagen om mulig bestikkelse er angiveligt også frafaldet, idet Maguire angiveligt blot forsøgte at slippe afsted med at betale en bøde. Ved en høring lørdag nægtede Maguire sig skyldig i alle anklager. 





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson