Er eventyret slut? Smider Kenneth Zohore på porten

Kenneth Zohores ophold i West Bromwich har ikke udviklet sig til nogen succes, og nu er han blevet bedt om at finde sig et andet sted at spille fodbold.



Kenneth Zohore vil næppe se tilbage på sin tid i West Bromwich med smil på læberne.

I 2019 skiftede den danske angriber til den engelske klub, men siden er det blevet til få minutter på banen og en hel del tid på sidelinjen og på skadeslisten.

Danskeren har fortsat et år tilbage af aftalen med Championship-klubben, men meget tyder på, at eventyret i England slutter før tid. Det fortæller klubbens manager, Steve Bruce, der smider danskeren på porten.

– Jeg tror, det er fair at sige, at han skal skifte klub og finde et nyt hjem. Det er ikke gået godt for ham her. Han har været med i opstarten, men han har en lille skade, men han bør være ok, siger Steve Bruce til Express & Star.

Den danske angriber har ellers været flittig og engageret i løbet af opstarten, hvor han også har været med holdet på træningslejr i Portugal. Steve Bruce åbnede tidligere på sommeren en kattelem for et comeback i West Bromwich, men den må man sige, at han nu smækker i.

– For hans og alle andres skyld så skal han finde et nyt hjem. Han har behov for at kickstarte sin karriere igen. Det er det han skal, siger hans manager.

Lige nu døjer danskeren med lyskeproblemer, men det er ikke mere seriøst, end at han bør være tilbage på grønsværen snart igen, skriver Express & Star.

West Bromwich startede den nye sæson i The Championship sidste lørdag, hvor de spillede 1-1 mod Middlesbrough. Kenneth Zohore var ikke med i truppen, og er det næppe igen, når Albion møder Sheffield United i næste uge.

Det er blot blevet til 23 kampe og fem mål i løbet af hans tre sæsoner i West Bromwich, hvor han også har været udlejet til Millwall.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe