Farvel til Superligaen: Meget tæt på ny klub

Kort før deadline ophævede Randers FC og Oliver Bjerrum Jensen samarbejdet. Nu er midtbanespilleren meget tæt på at blive præsenteret i sin nye klub ifølge Tipsbladet oplysninger.



Kort før transfervinduets afslutning i januar kunne Tipsbladet afsløre, at Randers FC og midtbanespiller Oliver Bjerrum Jensen gik hver til sit et halvt år før tid.

Pilen pegede i samme ombæring i retning af et islandsk skifte, hvor Vestri og Afturelding lurede på ham. Sidstnævnte var han med stor succes udlejet til sidste år, og nu peger alt i retning af, at de har vundet kampen om hans underskrift.

Det kan Tipsbladet fortælle.

Ifølge vores oplysninger er Afturelding meget tæt på at nå til enighed med 21-årige Oliver Bjerrum Jensen om en kontrakt for denne sæson. De sidste detaljer mangler fortsat at falde i hak, men det er forventningen, at det sker, hvis intet uventet dukker op.

Dermed vender Oliver Bjerrum Jensen retur til et meget ambitiøst Afturelding-mandskab, som han skal forsøge at hjælpe op i den bedste islandske række. Sidste år var missionen faktisk meget tæt på at lykkes, men i playoff-finalen blev man slået af Vestri.

Oliver Bjerrum Jensen spillede en stor rolle i både den regulære sæson og i playoffs, og nu kan han meget vel gøre det på ny i 2024.

– Han var lige nøjagtigt det, som vi håbede på at få (sidste år, red.). Han er rigtig god på bolden og en playmaker-type. En rigtig god spiller, som vi ikke forventede at kunne få tilbage, men muligheden kom, og så sigter vi efter at gribe den. Han er desuden en god karakter og god for omklædningsrummet, siger Aftureldings formand, Gisli Elvar Halldorsson, til Tipsbladet.

21-årige Oliver Bjerrum Jensen spillede 25 kampe for Afturelding i sidste sæson, hvor det blev til fire scoringer og en enkelt assist ifølge Transfermarkt. Midtbanespilleren noterede sig blot for en enkelt Superliga-kamp i Randers FC.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson