FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Häckens sportsdirektør slår fast, at det vil kræve et rekordsalg, hvis svenskerne skal sælge danske Silas Andersen.



Han imponerede stort i sin første sæson i Häcken, og det medførte allerede i sommer et stort bud på 25 millioner kroner fra FC København, som Tipsbladet kunne afsløre.

Silas Andersen endte med at blive i den svenske klub, men i dette transfervindue er der angiveligt interesse fra hele to skotske storklubber, Rangers og Celtic.

I et interview med Fotbollskanalen understreger Häckens sportsdirektør Martin Ericsson dog, at det kommer til at blive dyrt, hvis en interesseret klub vil erhverve sig Martin Ericsson i dette transfervindue.

– Vores ambition er, at han bliver hos os. Men vi ved også, at der måske kommer bud på unge og talentfulde spillere, der kan ende i transfers, siger Martin Ericsson.

Den tidligere Brøndby-spiller bliver herefter spurgt, om der aktuelt foreligger bud på Silas Andersen.

– Nej. Det har der gjort, men der er intet konkret i øjeblikket, lyder svaret fra Ericsson, der herefter bliver spurgt, om der venter et rekordsalg, hvortil han svarer ‘ja’.

På Transfermarkt står Momodou Sonko noteret som Häckens dyreste salg, da han røg til belgiske Gent for omtrent 55 millioner kroner for nogle år siden.

Martin Ericsson bliver endvidere spurgt, om prisen kan blive et trecifret millionbeløb (100 millioner svenske kroner svarer til 70 millioner danske kroner).

– Vi må se, men alle ved, at vi har høje tanker om Silas. Han har det også sådan selv, at hvis han skal væk, så skal det være noget virkelig godt, lyder det fra sportsdirektøren.

Silas Andersen, der har en fortid som ungdomsspiller i FC København og Inter, står noteret for seks kampe for Danmarks U21-landshold.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM