Fem store navne, der kan forlade russisk fodbold

FIFA har givet udenlandske spillere i Rusland lov til at indgå en aftale med en anden klub i resten af sæsonen, og der er en håndfuld spillere i den russiske liga, der nok vil tiltrække en del interesse rundt omkring i Europa. Vi tager her et kig på fem af de større navne, der kan…



Den russiske liga kan snart miste en række udenlandske profiler, efter at FIFA tidligere på ugen meldte ud, at udenlandske spillere i russiske klubber kan vælge at få suspenderet deres kontrakter frem til den 30. juni.

De udenlandske spillere i den russiske Premier Liga kan derfor finde en anden klub at spille for i resten af sæsonen, mens krigen raser i Ukraine. Og der er faktisk nogle interessante navne i russisk fodbold, som nu frit kan skifte klub, selvom vinterens transfervindue for længst er lukket. Vi tager her et kig på fem af de største navne.

GettyImages-1127857725

Malcom (Zenit)
Den brasilianske angriber er nok det første navn i den russiske liga, som de fleste fodboldfans vil nikke genkendende til. FC Barcelona brugte i sommeren 2018 omtrent 325 millioner kroner på Malcom, som catalanerne hentede i Bordeaux. Brasilianeren scorede dog blot ét ligamål, før han efter et år på Camp Nou blev solgt videre til Zenit. 

GettyImages-1127857725

Wilmar Barrios (Zenit)
Barrios, der er fast mand på det colombianske landshold, har spillet for Zenit siden skiftet fra Boca Juniors for tre år siden. Den defensive midtbanespiller vil utvivlsomt være en spiller, som flere klubber i Europas store ligaer kunne have interesse for.

Wendel (Zenit)
Zenit står i en lidt problematisk situation, for klubben fra Skt. Petersborg har mange udenlandske profiler på holdet. Udover Malcom og Wilmar Barrios er der således også den brasilianske midtbanespiller Wendel, som Zenit købte af Sporting CP i sommeren 2020.

GettyImages-1127857725

Dejan Lovren (Zenit)
Den kroatiske landsholdsprofil er en spiller, som de fleste fodboldfans kender. Den 35-årige midterforsvarer, der fra 2014 til 2020 opnåede 185 kampe for Liverpool, har spillet for Zenit siden 2020.

GettyImages-1127857725

Quincy Promes (Spartak Moskva)
Promes har spillet 50 landskampe for Holland, så det er en relativt højtprofileret spiller, som Spartak Moskva nu kan risikere at miste. Den 30-årige kantspiller har tidligere spillet for storklubber som Ajax og Sevilla, så han vil nok også tiltrække en del interesse i Europa, hvis han vælger at søge væk fra Rusland nu.







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Det kommer formentlig til at ske

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Så blev det officielt

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Færdig? Manchester City har udset afløser

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

FC København-talent har truffet stor beslutning

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Nu dukker første historie op

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Brighton – Liverpool

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag