FIFA-profil: Det er et fuldtidsjob

Selvom der er kommet mere fokus på eSport og især FIFA efter introduktionen af eSuperligaen og med etableringen af et dansk e-landshold, så er det ikke altid lutter solskin for nogle af verdens bedste FIFA-atleter som har hjemmebane her i Danmark.



Spillet FIFA har taget store skridt i Danmark i løbet af de sidste par måneder. Første kom eSuperligaen, hvor Brøndby eSport kunne kalde sig mestre efter første sæson, og nu skal det være muligt at repræsentere de røde og hvide farver på den virtuelle-scene.

DBU har offentliggjort at de vil gå stærkt ind i eSport, hvor det både bliver med initiativer til Breddefodbold, nye fodboldskoler og så et e-landshold, hvor de første kampe allerede skal spilles d. 2. februar. Det vidner om stor interesse for FIFA, og det kunne man også se ved finalerne i eSuperligaen. 

Ifølge DR Medieforskning fulgte 70.000 seere med på TV da Brøndby eSport slog Vejle Boldklub over tre kampe på finaledagen, hvor Forum Arena i København var meldt udsolgt med 2.500 tilskuere.  

– Jeg kender mange unge drenge, hvor det her[eSuperliga] har skabt en gnist hos dem. Når dygtige danske atleter gør det godt, så er det ligegyldigt, om det er FIFA, svømning eller cykling, så starter det bare en bølge, hvor flere begynder til sporten. De kan nemlig drømme om at blive den næste Frederik Fredberg eller August ’Agge’ Rosenmeier, fortæller ekspertkommentator på eSuperligaen, Jacob Noermark Hansen til Forza.dk. 

Kommende FIFA-spillere skal dog være opmærksom på, at det kan være utroligt hårdt at nå FIFA-toppen. Det kræver træning og der skal bruges tid på at kvalificere sig til turneringer, så man kan skrabe points nok sammen til at nå det ultimative mål. Verdensmesterskaberne i FIFA. 

– Der er forskelligt fra spiller til spiller. De er næsten tvunget til at spille Weekend League [30 kampe på én weekend], hvis de vil til VM. Det kan være et sted mellem 20-40 timer om ugen. Det er et fultidsarbejde, vil jeg mene, fortæller Jacob Noermark Hansen. 

Én af Danmarks dygtigste og mere rutineret spillere hedder Lasse Bækkelund. Lasse spillede i første sæson for Odense Boldklub, men efter en snak om fremtid og visioner, er de blevet enige om at ophæve kontrakten, hvor Lasse Bækkelund nu leder efter den rigtige løsning. En løsning, hvor hele mennesket kan følge med.

– Jeg lidt ældre end nogle af de andre spillere (23). Jeg bor ude, har egen bil, og skal bruge mange timer på FIFA, hvor man sætter mandag og tirsdag af til eSuperligaen og sætter fredag, lørdag og søndag af til Weekend-ligaen. Så har jeg ikke rigtig tid til at have et arbejde uden det skal blive en psykisk belastning, fortæller Lasse Bækkelund til Forza.dk

Lasse Bækkelund har base i det jyske, og har været nødsaget til at pendle til København for at deltage i eSuperligaen, hvor programmet har presset den dygtige FIFA-spiller og flere af hans kollegaer – med base i Jylland – til at overnatte i hovedstaden for at repræsenterer deres hold.

– Det har været direkte hårdt, fordi, at vi ved, at vi skal hjem og tjene penge på andre måder. Komme hjem natten til onsdag og skulle tjene penge til regningerne på andre måder.

– I den tid, hvor eSuperligaen kører, bruger os fra Jylland minimum 60 timer om ugen på FIFA.

Ifølge fagforeningen 3F er definitionen på en almindelig arbejdsuge 37 timer. Noget som Lasse Bækkelund og andre spillere – ifølge Forza.dks oplysninger – overstiger i jagten på at blive de bedste FIFA-spillere, de kan blive. 

FIFA-atleter har taget et skridt længere frem på eSport-scenen efter introduktionen af eSuperligaen, som har medført mere mediedækning af dansk FIFA, hvor fans har kunne følge med i det høje niveau uge efter uge på Canal 9 og Dplay. I mellemtiden er det et håb for spillerne, at det fokus, også hjælper dem, med at kunne forfølge deres drøm om fuldtids FIFA på bedre vilkår.

– Det betyder ikke, at pengene bare skal rulle ind på kontoen, og jeg skal være den rigeste mand i hele verden. Men en grundløn på 7-8.000 kr. efter skat vil være rigtig fin, slutter Lasse Bækkelund.

Et højere lønniveau kan være med til at sikre, at de dygtige danske FIFA-spiller kan blive endnu bedre, så de kan fokusere på deres sport, men det skal også tage noget af presset på de unge mennesker, som prøver at slå igennem på FIFA-scenen, mener Jacob Noermark Hansen.

– Vi skal tænke på, at det er nogle unge drenge som står for underholdningen, og det er vigtigt, at hele mennesket kan følge med i den rivende udvikling, som FIFA og andre eSportsgrene oplever, der skal også være tid til at vokse op.

Jacob Noermark Hansen fortsætter efter planen som ekspertkommentator i næste sæson af eSuperligaen og Lasse Bækkelund leder fortsat efter den rigtig løsning, hvis han skal vende tilbage til næste sæson.





Manchester United henter fransk angriber



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø



Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000



United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen