Forlod FCK sidste sommer: Millimeter fra ny klub

Trods et flot cv med adresser som Manchester United og Real Madrid, så levede backen aldrig op til forventningerne i FC København. Et år efter sit farvel til dansk fodbold er han tæt på at skifte klub igen.



Der var store forventinger til Guillermo Varela, da han kom til FC København tilbage i 2019. Det skyldtes ikke mindst flere år i Manchester United.

Men forventingerne blev hurtigt gjort til skamme, da højre backen aldrig for alvor slog sit navn fast i FC København. Klubbens tidligere træner, Ståle Solbakken, var også skuffet over, at det aldrig lykkedes for ham i FCK.

– Den største smutter rent sportsligt var Franco Mussis, men vi fik vores penge hjem igen. Den største skuffelse for mig i forhold til den spilletid, han fik, er Guillermo Varela. Han havde alle forudsætninger, men han havde ikke den mentalitet, som skulle til. Han ville ikke holdet nok.

Derfor blev han i sommeren 2020 sendt på et lejeophold hos Dynamo Moskva, som valgte at købe ham på en permanent aftale sidste sommer. Nu er Guillermo Varela så på vej videre igen.

Flere medier – herunder El Pais – flyder over med historier om, at den tidligere FCK-spiller er millimeter fra at skifte til Flamengo i Brasilien.

Guillermo Varela kan vælge at suspendere sin kontrakt med Dynamo Moskva og han skulle således være i fremskredne forhandlinger med Flamengo, der også for nyligt tilknyttede Marrony fra FC Midtjylland på en lejeaftale.

Under sit ophold i FC København nåede han lidt over 50 kampe for klubben.

Rettet 12.11 lørdag til, at Varela er tæt på et skifte til Flamengo og ikke Fluminense, som der fejlagtigt stod i første omgang.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen