Gareth Southgate i chokskifte?

Gareth Southgate kan blive landstræner igen. I Polen.



Den tidligere engelske landstræner Gareth Southgate kan foretage et meget, meget opsigtsvækkende skifte.

Siden han stoppede som engelsk landstræner efter EM-finalenederlaget sidste sommer, har han nemlig været sat i forbindelse med store jobs hos blandt andre Manchester United.

Nu forlyder det så, at Gareth Southgate er i spil til jobbet som polsk landstræner. Det skriver Przeglad Sportowy One, der melder, at englænderen har søgt jobbet

Gareth Southgate skal også personligt have udtrykt et stort ønske om at overtage jobbet

Dog melder selvsamme medie, at det vil være svært for englænderen og det polske fodboldforbund at blive enige om en kontrakt. Hans løn som engelsk landstræner var mere end det dobbelte af, hvad Polens landstrænere tidligere har fået. 

Krise i Polen

Polen søger lige nu efter en ny landstræner, efter at Michał Probierz stoppede ovenpå en konflikt med superstjernen Robert Lewandowski, der nægtede at spille under landstræneren, fordi han fik frataget anførerbindet. 

Efter nogle dages stormvejr stoppede Probierz så.

 Wojciech Demusiak, der er chefredaktør på Goal.pl, fortalte i den forbindelse til Tipsbladet, at stemningen omkring landsholdet er rigtig dårlig i øjeblikket. 

– Jeg er sikker på, at de fleste mennesker i Polen er trætte af vores hold. Selvfølgelig var Probierz katastrofal i de sidste måneder, men spillerne er ikke uskyldige. Vi har spillet kedelig, dårlig, forfærdelig fodbold. 

– De seneste problemer med Lewandowski og anførerbindet og hele shitstormen omkring holdetdet var for meget. Det var nemt at sige farvel til træneren. Og det var naturligt, hvis man skulle vælge mellem en af ​​de bedste spillere og en dårlig træner. 

– Lewandowski fortalte, at han ikke vil spille på landsholdet under Probierz, så jeg håber, han vil være tilbage, og vi vil kæmpe med Finland om andenpladsen i vores VM-kvalifikationsgruppe, hvor Holland vil være nummer et med sikkerhed, sagde han. 

Polen tager hul på VM-kvalifikationen den 4. september mod Holland. Derefter venter en afgørende hjemmekamp mod Finland den 7. september. Så må tiden vise, om det bliver med Gareth Southgate ved roret.

 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!