Gik helt amok: Dansker afgjorde vildt drama

Den tidligere Superliga-spiller Tobias Thomsen kan nærmest ikke fatte, at han scorede i 13. minuts overtid for Torreense i den næstbedste række i Portugal.



– Det føltes lidt som en film for at være helt ærlig. 

Et kæmpe drama udspillede sig i den næstbedste række i Portugal, og her fik den tidligere Superliga-spiller Tobias Thomsen en stor hovedrolle. 

Han er lige kommet til portugisiske Torreense, og nu har han spillet sig ind i hjerterne hos de portugisiske fans. 

Danskeren sendte nemlig klubben i ekstase med sit mål i 14. minuts overtid til 3-2 over Portimonense. 

Tipsbladet har talt med den tidligere Hvidovre-angriber om det store drama.

– Det var en rustjebanetur, hvor jeg var hele følelsesregistret igennem. Det var første kamp, hvor jeg havde fået min familie herned. Jeg startede ude, da træneren havde lavet en taktisk overvejelse med en falsk ni'er. Det var jeg ikke enig i. Jeg så det meste af kampen fra bænken, siger Tobias Thomsen til Tipsbladet og tilføjer. 

– Jeg var lidt ærgerlig i det 85. minut, at jeg ikke rigtig var kommet på banen, og i det 88. minut blev jeg så kaldt ned, da vi skulle jagte en føring. Jeg blev smidt ind uden nogle taktiske overvejelser. Vi var en mand i overtal, så vi skulle bare i boksen.

– Der var bolde frem og tilbage. Lige pludselig kom der et indlæg rettet mod mig, som en forsvarer fik clearet. De prøvede at erobre den, men forsvareren havde hånden for langt fremme. Han blokerede bolden med armen. Den skulle igennem et VAR-tjek, og den tog vel samlet set otte minutter. Vi stod der, og dommeren var tavs.

– Da vi fornemmede, at dommeren skulle kigge på den, begyndte vi også at finde ud af, hvem der skulle sparke. Jeg ville gerne sparke, men det var der også andre, der ville. Jeg gik hen til træneren og spurgte, hvem der skulle tage. Vi skulle ikke stå i 90. minut plus 14 minutters overtid og skændes om, hvem der skulle tage den. Han spurgte, om jeg følte mig komfortabel med at tage det, og det følte jeg.

– Der gik yderligere fire minutter, hvor han så straffet igennem. Jeg stod ved pletten og snakkede med mig selv og dem for oven. Jeg var sindssygt nervøs. Man stod med skæbnen i hænderne for en hel fodboldklub samt folk på tribunerne.

– Jeg følte mig egentlig klar over, hvad jeg ville. Da dommeren fløjtede, kom jeg ind i en zone, og heldigvis gik sparket ind. Jeg mistede besindelsen, og jeg kan nærmest ikke huske, hvad der skete i minutterne bagefter.

Foto: Alamy

Stor dramatik
Det var meget følelsesbetonet, da den danske angriber skulle gå til kuglen.

– Det føltes lidt som en film for at være helt ærlig. Det kunne næsten ikke være skrevet mere dramatisk, end det blev. Dommerne skulle forklare, hvorfor han tog beslutningen. Jeg kiggede på dommeren, og der blev bare helt stille foran de mange tusinde fans.

– Jeg vidste, hvad jeg ville, men jeg var nervøs. Jeg var dog ret afklaret omkring, hvad jeg ville. Selve sparket tog otte sekunder, men det føltes som otte minutter.

Tobias Thomsen forlod Hvidovre IF som topscorer, og nu har den 31-årige angriber fået en stor stjerne hos de portugisiske fans i Torreense.

Du kan se målet her.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig