Gik helt amok: Dansker afgjorde vildt drama

Den tidligere Superliga-spiller Tobias Thomsen kan nærmest ikke fatte, at han scorede i 13. minuts overtid for Torreense i den næstbedste række i Portugal.



– Det føltes lidt som en film for at være helt ærlig. 

Et kæmpe drama udspillede sig i den næstbedste række i Portugal, og her fik den tidligere Superliga-spiller Tobias Thomsen en stor hovedrolle. 

Han er lige kommet til portugisiske Torreense, og nu har han spillet sig ind i hjerterne hos de portugisiske fans. 

Danskeren sendte nemlig klubben i ekstase med sit mål i 14. minuts overtid til 3-2 over Portimonense. 

Tipsbladet har talt med den tidligere Hvidovre-angriber om det store drama.

– Det var en rustjebanetur, hvor jeg var hele følelsesregistret igennem. Det var første kamp, hvor jeg havde fået min familie herned. Jeg startede ude, da træneren havde lavet en taktisk overvejelse med en falsk ni'er. Det var jeg ikke enig i. Jeg så det meste af kampen fra bænken, siger Tobias Thomsen til Tipsbladet og tilføjer. 

– Jeg var lidt ærgerlig i det 85. minut, at jeg ikke rigtig var kommet på banen, og i det 88. minut blev jeg så kaldt ned, da vi skulle jagte en føring. Jeg blev smidt ind uden nogle taktiske overvejelser. Vi var en mand i overtal, så vi skulle bare i boksen.

– Der var bolde frem og tilbage. Lige pludselig kom der et indlæg rettet mod mig, som en forsvarer fik clearet. De prøvede at erobre den, men forsvareren havde hånden for langt fremme. Han blokerede bolden med armen. Den skulle igennem et VAR-tjek, og den tog vel samlet set otte minutter. Vi stod der, og dommeren var tavs.

– Da vi fornemmede, at dommeren skulle kigge på den, begyndte vi også at finde ud af, hvem der skulle sparke. Jeg ville gerne sparke, men det var der også andre, der ville. Jeg gik hen til træneren og spurgte, hvem der skulle tage. Vi skulle ikke stå i 90. minut plus 14 minutters overtid og skændes om, hvem der skulle tage den. Han spurgte, om jeg følte mig komfortabel med at tage det, og det følte jeg.

– Der gik yderligere fire minutter, hvor han så straffet igennem. Jeg stod ved pletten og snakkede med mig selv og dem for oven. Jeg var sindssygt nervøs. Man stod med skæbnen i hænderne for en hel fodboldklub samt folk på tribunerne.

– Jeg følte mig egentlig klar over, hvad jeg ville. Da dommeren fløjtede, kom jeg ind i en zone, og heldigvis gik sparket ind. Jeg mistede besindelsen, og jeg kan nærmest ikke huske, hvad der skete i minutterne bagefter.

Foto: Alamy

Stor dramatik
Det var meget følelsesbetonet, da den danske angriber skulle gå til kuglen.

– Det føltes lidt som en film for at være helt ærlig. Det kunne næsten ikke være skrevet mere dramatisk, end det blev. Dommerne skulle forklare, hvorfor han tog beslutningen. Jeg kiggede på dommeren, og der blev bare helt stille foran de mange tusinde fans.

– Jeg vidste, hvad jeg ville, men jeg var nervøs. Jeg var dog ret afklaret omkring, hvad jeg ville. Selve sparket tog otte sekunder, men det føltes som otte minutter.

Tobias Thomsen forlod Hvidovre IF som topscorer, og nu har den 31-årige angriber fået en stor stjerne hos de portugisiske fans i Torreense.

Du kan se målet her.





Manchester United-stjerner utilfredse



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Forest-angriber i kunstig koma



Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma



Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.