Hele Europa lurer på ung FCK-bomber

Den unge FC København-angriber Amin Chiakha bekræfter, at der er rigtig mange klubber, som holder øje med ham.



På FC Københavns U19-mandskab render et stort talent rundt ved navn Amin Chiakha.

Han er i gang med en gennembrudssæson på ungdomsniveau, hvor han blev delt topscorer i Youth League med otte fuldtræffere – 20 scoringer har han i alt lavet i denne sæson.

Et hav af mål og en dåbsattest, der siger 18 somre, gør, at Amin Chiakhas navn bliver noteret ned på blokke hos flere af verdens største klubber. Det er angriberen også godt selv klar over.

Det fortæller han i et interview med La Gazzette Du Fennec.

– Jeg er meget fokuseret på FC København og forsøger at være den bedste udgave af mig selv. Jeg ved, at klubber fra hele Europa kigger på mig, men det er normalt. Jeg fokuserer udelukkende på FC København.

La Gazzette Du Fennec tilføjer faktisk, at Juventus og AFC Ajax er nogle af de klubber, der kigger på den talentfulde FCK-angriber. Men som Amin Chiakha nævner, er det helt efter bogen, at der tages notits på unge spillere med stort potentiale.

Det er faktisk ikke kun på klubplan, at der bliver holdt øje med Amin Chiakha. Også på landsholdsniveau bliver der hevet i ham, da han udover at repræsentere Danmark også kan stille op for Algeriet.

Hans far er nemlig fra det afrikanske land, som ifølge BT har henvendt sig til ham og familien i forhold til at få ham til at stille op for Algeriet.

– Jeg er oprindeligt fra Guelma, hvor meget af min algeriske familie bor, og min far er vokset op. Jeg er i Guelma en til to gange om året for at besøge min familie. Jeg følger det algeriske landshold tæt, og jeg kan godt lide hvordan, de behandler spillerne, siger han til La Gazzette Du Fennec, der tilføjer, at Amin Chiakha ikke har lyst til at dykke mere ned i, om han foretrækker Danmark eller Algeriet.

Indtil videre har han tilvalgt de danske landshold, som han har repræsenteret på U17- og U18-niveau. I alt står han noteret for 16 kampe og ti scoringer i nationaldragten.

Amin Chiakha underskrev sidste år en treårig aftale med FC København, som strækker sig frem til udgangen af 2025. Han har endnu til gode at debutere for klubbens førstehold.





Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

FC Københavns medejerskab godkendes

Nu er han gratis – på vej til OB?

FC København-profil ude med sygdom

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Har I tabt sutten, Brøndby?

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring