• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Anders Dehn

Nej tak: Danske fanklubber sviner Super League til

Foto: Getty Images

Danske fans af de 12 Super League-klubber er imod den nye turnering. Flere af dem har allerede kontaktet deres klub for at lufte utilfredsheden.

Af Anders Dehn

"Grådighed".

"Usmageligt".

"En pengemaskine".

Idéen om en europæisk superliga får hårde ord med på vejen fra de implicerede klubbers danske fans. Tipsbladet.dk har lavet en rundspørge til fanklubber for alle 12 Super League-klubber, og de otte, der er vendt tilbage, er alle imod den nye liga.

Flere af klubberne og deres formænd finder Super League-konceptet uforeneligt med de værdier, som deres klubber bør være eksponenter for. Morten Olesen, formand i den officielle danske fanklub for Manchester City, vil hellere spille i Englands tredjebedste række, som klubben gjorde i 90'erne.

- Skulle City blive en del af dette, så er bliver det uden mig på sidelinjen. Jeg har fulgt City tæt i mere end 25 år, og jeg vil hellere spille i League One i al evighed end at være del af en europæisk superliga, lyder det fra Olesen.

Flere af fanklubberne skriver, at de enten allerede har eller kommer til at tage turneringen op med deres respektive klubber. 

Svarene fra alle otte, der er vendt tilbage, kan læses her:

Madridista.dk:
Tiltaget, som det er beskrevet i sin nuværende form, støtter vi ikke op om. Den største modvilje består i, at Real Madrid, som det ser ud nu, ikke er en del af La Liga, og det skal man ubetinget være. Det ser dog ud til, at offentliggørelsen er sket for at lokke UEFA til forhandlingsbordet om at lave en ny-fortolkning af Champions League, og den del skal Real Madrid klart være en del af.

Manchester City Supporters Club, Denmark:
Som en del af Manchester Citys officielle Supporter Club i OSC er vores holdning, at vi er lodrette imod tiltaget. Det strider imod enhver almindelig sportslig ånd at etablere en europæisk superliga med særligt udvalgte klubber. Forslaget er så langt ude af trit med fansenes.

Min egen holdning (formand Morten Olesen) er, som de fleste andre City-fans, som jeg talt med i dag, at skulle City blive en del af dette, så er bliver det uden mig på sidelinjen. Jeg har fulgt City tæt i mere end 25 år, og jeg vil hellere spille i League One i al evighed end at være del af en europæisk superliga

Inter Club Dinamarca:
Nej, vi støtter ikke ideen om en europæisk superliga. Der er tradition for, at man i europæisk fodbold skal gøre sig fortjent til at spille med de bedste i Champions League. Det element bliver taget væk ved en superliga og kommer til at gøre de allerede enorme forskelle på holdene i de hjemlige ligaer endnu større.

Derudover vil tiltaget fjerne incitamentet for at placere sig i top 4 for de deltagende klubber, som når et evt. mesterskab så er væk, ikke rigtig har motivation for at stille de bedste i ligaen. Dermed bliver der enormt mange ligegyldige kampe der.

Penya Barcelonista de Copenhagen:
Penyaens medlemmer synes ikke om Super League. Det er en pengemaskine. Rettighederne til sport bliver dyrere og dyrere, og det fratager fans hele verden rundt muligheden for at se deres hold spille.

Der er ikke noget sportsligt argument for en lukket turnering. Helt aktuelt kunne vi ikke se Copa del Rey-finalen, da ingen danske kanaler havde købt rettighederne. I forvejen skal vi se vores hold via streamingtjeneste. Desuden har klubberne slet ikke tid, det presser spillerne for meget, og turneringens form strider mod alt det gode ved fodbolden.

White Hart Danes:
White Hart Danes er ærgerlige og skuffede over, at Tottenham har meddelt UEFA, at de vil være med til at skabe en udbryder-liga for Europas aller bedste fodboldhold.

White Hart Danes har kontaktet klubben og meddelt vores dybe skuffelse på baggrund af ovenstående.

Som fans af Tottenham er nøgleord fællesskab, sammenhold, inklusion og mangfoldighed. Ovenstående beslutning stritter i en direkte modsat retning. Vi vil ikke acceptere, at vi som fans bliver taget som gidsler i en pengegrisk magtkamp imellem UEFA og de 12 hold, der som led i en forhandlingsstrategi ønsker at presse hinanden maksimalt – imens vi som fans kan følge med fra sidelinjen og ser trusler om eksklusion, tvangsnedrykning og dets lige blive udspillet i pressen.

Vi vil appellere til ENIC (ejergruppen, red.) om at komme tilbage til forhandlingsbordet og stoppe denne medie-forhandlingsstrategi, hvor vi bliver taget som gidsler. Det vil vi ikke acceptere.

Fodbold bør være for fans og underholdning. Ikke pengegriskhed.

To dare is NOT to do.

Arsenal Denmark:
Det er med dyb skuffelse og vemod, at vi har modtaget den nedslående nyhed om en tiltænkt etablering af en ny europæisk Super League fra flere europæiske topklubber, heriblandt Arsenal.

Arsenal Denmark – Danmarks officielle Arsenal fanklub med mere end 2.500 medlemmer og sæde i klubbens officielle fanforum – tager kraftigt afstand fra det nye initiativ, som vi finder uforeneligt med alt, hvad vi støtter og associerer os med.

I vores selvopfattelse hører Arsenal FC til i det europæiske selskab, men Arsenal Denmark ønsker kun, at vores klub deltager i europæisk fodbold som konsekvens af klubbens sportslige resultater, ikke på grund af magt og finansiel styrke.

Arsenal Denmarks opbakning til Arsenal FC har sin rod og sit ophav i klubbens hæderfulde historie og stolte traditioner, og ingen kapitalistisk, udenlandsk ejerkreds vil få held til at underminere vores passion og kærlighed til klubben.

Det er Arsenal Denmarks forhåbning, at det nye Super League projekt ikke realiseres, men blot er et usmageligt forsøg fra tolv klubber på at tilrane sig en større økonomisk andel af de midler, som Champions League og Europe League genererer. Vi håber ikke, at der vil ske uoprettelig skade på Arsenal FC’s renommé og på den danske fanklubs ihærdige arbejde.

Liverpool FC Fan Club Danish Branch:
Liverpool FC Fan Club Danish Branch tager på det kraftigste afstand fra den nye Super League turnering. Det er en lukket klub, som på ingen måde har noget til fælles med de værdier, som fans bygger deres kærlighed til fodbold på.

Hele fodboldens principper om, at man ved at træne og forbedre sig kan kvalificere sig til større udfordringer og turneringer, sættes fuldstændig ud af kraft med denne lukkede struktur, som udelukkende er bygget på et princip om at skabe mest mulig indtjening til de udvalgte klubber. Alene det kæmpe sign-on fee, som grundlæggerne vil udbetale til sig selv, siger alt om, hvor fokus ligger.

Som fans har vi altid bakket op om og støttet de værdier, som Bill Shankly satte ord på tilbage i 1960érne, og som klubben Liverpool FC har arbejdet efter lige siden – ja, faktisk indtil nu. Som "Shanks" sagde: I en fodboldklub er der en hellig treenighed mellem spillerne, manageren og fansene. Super League er ikke et projekt, som har nogen form for opbakning hos fansene – heller ikke i Danmark.

Har man glemt spillerne i det her? Udelukkelse fra landshold, som de fleste spillere føler stor tilknytning til? På sigt kan man da sagtens forestille sig, at spillerne hellere vil til andre klubber.

Vi håber, at klubben vil droppe ideen omkring den nye turnering og fortsat deltage i UEFA's turneringer på samme vilkår, som tidligere

Fanklubben vil gå videre med dette til klubben og indgå i en dialog, hvor vi vil adressere vores holdninger om dette projekt, og hvor skævvridende det vil være for fodbolden i England, men også internationalt.

AC Milan Support Danmark:
I dag er en sørgelig dag for fodbold, som vi kender det. Fans verden over er i dag vågnet op til nyheden om en ny europæisk Super League, som vil markere enden for Champions League, Europa League og de hjemlige turneringer, som vi kender dem. Turneringer, der er del af klubbernes DNA og fansenes, såvel som spillernes, minder. Turneringer, som spillere drømmer og kæmper om at deltage i, og som opnåes igennem hårdt arbejde og dedikation, hvor man som klub og spiller må gøre sig fortjent til deltagelse, og hvor man ikke blot tilmelder sig, baseret på klubstørrelse og rigdom.

AC Milan er en traditionsklub, grundlagt i 1899 af en engelsk arbejder, Herbert Kilpin. Han grundlagde i sin tid klubben på grund af sin kærlighed til sporten, ikke pengene. Kilpin ville vende sig i graven, hvis han vidste, hvordan de rige har udnyttet hans elskede Milan, alt sammen på grund af penge og grådighed. Og dette er netop det, som hele den nye turnering er et barn af. Pengegriskhed og grådighed fra de rige ejere. Det er en beslutning kun de har truffet, uden noget samtykke fra de milliarder af fans, hvis hjerter rent faktisk bløder for klubberne.

Vi, hos ACMSDK, er villige til at gøre alt det, vi kan, for at forhindre at dette “money-show” i at blive fremtidens fodbold, og vi håber, at vores stemmer bliver hørt. Dette nye initiativ skal tages seriøst, da det vil ændre fodbold, som vi kender det, og negligere glæden og æren i at, på retfærdig vis, kvalificere sig til at spille med i europæisk fodbold. Den nye turnering vil komme til at yderligere udvide den i forvejen store distance imellem “fattige” og rige klubber, og samtidig minimere de hjemlige turneringers vigtighed. Hvad kommer der til at blive af Serie A? Vi har brug for gennemsigtighed!

#NoSuperLeague

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Mere Superliga

Fokus