Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Danmark skal forsøge at komme med til VM via playoffs. Vi har samlet de vigtigste informationer om det her.



Øv, øv, øv.

Det danske fodboldlandshold formåede ikke at kvalificere sig til sommerens VM-slutrunde i første hug, og nu venter playoff-kampe om at komme med til slutrunden.

Tipsbladet har her samlet de vigtigste informationer for Danmark i forhold til at komme til slutrunden.

Lodtrækning til playoffrunden

Det er allerede torsdag den 20. november klokken 13.00, at der trækkes lod til kampene i marts.

Playoff består af 16 nationer – 12 andenpladser fra VM-kvalifikationsgrupperne og de fire bedst rangerede gruppevindere fra Nations League.

Danmark skal vinde to kampe for at komme til VM-slutrunden, da blot fire af de 16 nationer, der er i playoff, får billet til VM.

Sådan er landene seedet

POT 1
Italien
Danmark
Tyrkiet
Ukraine

POT 2
Polen
Wales
Tjekkiet
Slovakiet

POT 3
Irland
Albanien
Bosnien & Hercegovina
Kosovo

POT 4
Sverige
Rumænien
Nordmakedonien
Nordirland

Dem kan Danmark møde

De 16 nationer er altså inddelt i fire seedningslag, og hold fra seedningslag 1 møder et hold fra seedningslag 4 i semifinalen, mens lag to og tre mødes.

Dermed ved vi altså, at Danmark trækker enten Sverige, Rumænien, Nordmakedonien eller Nordirland i semifinalen. Det opgør spilles i øvrigt i Parken.

Vinder Danmark den kamp, møder man en vinderne fra et opgør mellem seedningslag to og tre – hvem man potentielt kan møde trækkes der også lod til torsdag klokken 13.00. Hvem der i finalen har hjemmebane, afgøres ligeledes ved lodtrækning.

Altså venter et af følgende nationer i en eventuel finale: Polen, Wales, Tjekkiet, Slovakiet, Irland, Albanien, Bosnien & Hercegovina og Kosovo.

Er man uheldig, venter et opgør mod Polen på udebane. Er man heldig, kommer Kosovo til Parken.

Her trækkes der lod til VM-slutrunden

Selv om Danmark ikke ved, om man skal med til VM-slutrunden, bliver der trukket lod til VM den 5. december klokken 18.00 dansk tid.

Man kender aktuelt 42 af de 48 lande, der deltager ved VM, og derfor bliver VM-grupperne inddelt 5. december.

Var Danmark kvalificeret som gruppevinder, ville man ende i seedningslag 2. Nu ventes Danmark at findes i seedningslag 4 i stedet sammen med de øvrige mulige playoff-vindere.

Seedningslag 1

Mexico, Canada, USA, Spanien, Argentina, Frankrig, England, Brasilien, Portugal, Holland, Belgien, Tyskland

Forventet seedningslag 2

Kroatien, Marokko, Colombia, Uruguay, Schweiz, Japan, Senegal, Iran, Sydkorea, Ecuador, Østrig, Australien

Forventet seedningslag 3

Norge, Panama, Egypten, Algeriet, Skotland, Paraguay, Tunesien, Elfenbenskysten, Usbekistan, Qatar, Saudi-Arabien, Sydafrika

Forventet seedningslag 4

Jordan, Kap Verde, Ghana, Curacao, Haiti, New Zealand, UEFA playoff vinder A, UEFA playoff vinder B, UEFA playoff vinder C, UEFA playoff vinder D, IC playoff vinder A, IC playoff vinder B

Datoer for playoff-kampene

Det er i slutningen af marts, at Danmark altså spiller skæbnekampe om at komme til VM.

Første opgør, hvor Danmark altså har hjemmebane, er den 26. marts, mens en eventuel finale står til at blive den 31. mats.

VM-slutrundens åbningskamp

VM-slutrunden indledes den 11. juni, hvor Mexico åbner med en hjemmekamp mod en på nuværende tidspunkt unavngiven nation.

Om Danmark er med til denne slutrunde, afgøres altså først i foråret.



Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– De skal skille sig af med ham!

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Nu drømmer de stort i AGF

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Kæmpe triumf for Frank

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Trækker overskrifter i Sydkorea

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Han kommer til at have mareridt i nat

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’