Manchester United sikrede sig mandag adgang til fjerde runde af den engelske FA Cup med en udesejr på 2-0 over Wigan.
Rasmus Højlund var tilbage i front for Premier League-mandskabet efter et sygdomsafbud i den seneste kamp, men danskeren misbrugte flere fine chancer mod Wigan fra tredjebedste række.
Diogo Dalot bragte gæsterne på kurs mod sejren midtvejs i første halvleg med et følt skud fra kanten af straffesparksfeltet til 1-0.
Efter at United var kommet foran fik Højlund i det næste kvarter tre gode muligheder for at øge føringen. Det lykkedes dog ikke at lukke munden på de kritikere, der mener, at han scorer for få mål.
Fem minutter efter 1-0-målet blev den 20-årige dansker spillet alene igennem, men Wigan-keeperen kom i vejen for Højlunds flade afslutning.
Kort efter kastede angriberen sig frem inde foran mål og headede Alejandro Garnachos gode tværpasning op på overliggeren. Det kraftfulde hovedstød tog overkanten af overliggeren.
Lidt senere opstod der en lidt tilfældig chance, da Wigans målmand boksede bolden ud i feltet efter Marcus Rashfords skudforsøg. Her stod Højlund klar, men danskeren kunne ikke nå at reagere og få et ordentlig træf på bolden. I stedet sendte han den få centimeter forbi stolpen.
United måtte klare sig uden Christian Eriksen, der på kampdagen havde lagt sig med sygdom.
Premier League-mandskabet sad dog tungt på spil og chancer mod Wigan fra League One.
Med små 20 minutter tilbage øgede Bruno Fernandes til 2-0 på et straffespark, der blev begået mod ham selv. Wigan-spillerne brokkede sig over, at portugiseren faldt for nemt, men dommeren virkede sikker i sin beslutning.
Fra pletten var Bruno Fernandes usvigelig sikker, da hans flade, hårde skud sad helt ude ved stolpen.
I fjerde runde skal United op imod enten Newport eller Eastleigh fra henholdsvis fjerde- og femtebedste række. De to hold skal ud i en omkamp i Eastleigh i næste uge, efter de spillede 1-1 i weekenden.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT