Hylder FCK-stjerne

Pierre-Emile Højbjerg ser det ikke som et problem, at der er mange helt nye folk med i landsholdstruppen.



HELSINGØR (Tipsbladet): Under Kasper Hjulmand var det ofte et kritikpunkt, at de samme spillere altid blev udtaget til landsholdet.

Den tendens kan man ikke beskylde Brian Riemer for.

Til de to testkampe mod Nordirland og Litauen har landstræneren udtaget en trup, der indeholder 11 spillere med under 10 landskampe på cv’et.

Spørgsmålet er så, om landsholdet pludselig risikerer at stå i en situation, hvor der mangel på rutine i truppen. Det er dog ikke noget, som holdets anfører Pierre-Emile Højbjerg bekymrer sig over.

– Jeg køber ikke den der med få landskampe. For mig handler det om, hvad du giver til holdet, og hvordan du kan præstere, når du møder ind her. Folk viser i deres klubber, at de godt kan præstere, og det kan de også på rigtigt, rigtigt højt niveau.

– Derfor kan de også præstere her med landsholdet, med det land, hvor de er født og opvokset, og som de brænder for at repræsentere. Så selvfølgelig er det også muligt, selvom du har spillet mindre end 10 landskampe, lyder det fra Pierre-Emile Højbjerg, da landsholdsstjernen mandag møder Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse i Helsingør.

Victor Froholdt fik debut mod Portugal (Foto: Alamy).

Ros til Froholdt

En af de helt nye på landsholdet er FC Københavns profil Victor Froholdt, der for nyligt vandt Tipsbladets pris ‘Forårets Profil’ for sine præstationer i Superligaen.

– Jeg har set ham i et par kampe med FCK, ja. Så jeg ved godt, at det er en dygtig fodboldspiller, siger Pierre-Emile Højbjerg om Victor Froholdt, der fik landsholdsdebut mod Portugal i marts.

Disse spillere har under 10 landskampe på cv’et

  • Filip Jörgensen (0)
  • Oliver Christensen (1)
  • Anton Gaaei (0)
  • Lucas Høgsberg (0)
  • Patrick Dorgu (6)
  • Matt O’Riley (2)
  • Victor Froholdt (1)
  • Anders Dreyer (3)
  • Gustav Isaksen (8)
  • Mathias Kvistgaarden (0)
  • Mika Biereth (2)

Den 19-årige Superliga-komet skal tage de næste skridt nu, lyder det fra landsholdets anfører.

– Mit indtryk af ham er, at det er en ung fodboldspiller, som allerede har talent, men som også skal begynde at udvikle sig. At han er med på landsholdet, det synes jeg siger sig selv.

– Men det siger også sig selv, at han skal begynde at udvikle sig. Han har noget at give til holdet, og det skal han selv vide og selv være bevidst om. Og det skal han også bare ud at vise, lyder det afslutningsvist fra Pierre-Emile Højbjerg.

Det er på lørdag, at Danmark møder Nordirland i en testkamp i Parken.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!