,

Hylder Onugkha: ‘Måske den bedste’

Oliver Provstgaard fortæller om, hvordan skiftet til Lazio kom i stand, og den enorme glæde, han føler, når han ser Vejles opblomstring.



I sommer var han solgt til Italien, men det var han så alligevel ikke.

Oliver Provstgaard har været igennem noget af en rutsjebanetur i de seneste transfervinduer, men denne vinter kom det danske stortalent endelig til Italien, og nu sætter han ord på exiten fra barndomsklubben Vejle Boldklub.

– Det er et kæmpe skifte, og der kommer en utrolig glæde i kroppen, når man får lov til at skifte fra Vejle Boldklub til en klub i Serie A, der gerne vil med i Champions League næste sæson. Det har vi kæmpet lidt med i de seneste kampe, så det er selvfølgelig kæmpestort.

– Når man laver så stort et skifte, er der nogle ting, man ved på forhånd. Jeg lærer utroligt meget af at være med til træning og prøver at gøre det så godt som muligt, fortæller den unge stopper i et interview til Tipsbladet og den resterende presse fra U21-landsholdslejren.

Tiden var ved at løbe ud for Oliver Provstgaard denne vinter, hvor det først var til allersidst, at det hele faldt på plads med Lazio. Men inden det kom i spil, kørte rygtemaskinen også i den italienske presse omkring et skifte til danskerkolonien Pisa, men det ved han ikke yderligere om selv.

– Det var nogle intense dage, fordi vinduet lukkede meget tæt på, at transferen gik i hus, så jeg vidste ikke helt, hvad der skulle ske. Men jeg har et utroligt kompetent bagland, og mine agenter gør det rigtig godt, så jeg holdt mig meget ude af det, indtil jeg selv skulle sætte mig i flyet.

– I den tidlige fase, hvor klubberne viste interesse, holdt jeg mig også ude af det, fordi vi har haft en løbende dialog med mine agenter i mange år. De vidste, hvad jeg ville, hvilket gjorde, at jeg kunne holde fokus på min dagligdag.

Ofte kan det fra sidelinjen virke, som om det hele spidser til i slutningen af et transfervindue. Men selvom han ikke var ude af døren, da januarvinduet blev åbnet på vidt gab, havde den tidligere Vejle-kaptajn is i maven.

– Selvfølgelig, men det handlede ikke kun om de sidste par dage. Mit mål var at finde en klub, der var bedst for min udvikling, og det ville højst sandsynligt være et andet sted end Vejle på det tidspunkt.

– Hvis jeg skulle være egoistisk og se det i forhold til min karriere og udvikling, var det det rigtige valg. Man frygter det lige så meget den 31. januar som den 1., det er ikke fordi, det hele nødvendigvis bliver intensiveret til sidst. Jeg var meget rolig – hvis det skulle ske, så skete det, og det gjorde det heldigvis i denne omgang.

Artiklen fortsætter under billedet.

Oliver Provstgaard har et helt særligt forhold til VB. Foto: Alamy

Det er jeg mega glad for
Efter Oliver Provstgaard selv forlod Vejle, ville det være en underdrivelse at sige, at der er sket en smule. Klubben har skiftet ud på nærmest alle fronter, og i front på deres fodboldhold har de fået German Onugkha, der har genskabt troen på, at Vejle kan overleve i denne Superliga-sæson.

– De har været glimrende. Det er en rigtig flot start, de har fået, og jeg er mega glad for det. Steffen Kielstrup, der har fået ansvaret, ligner en, der trives i jobbet, og han har fået styr på drengene. Det er jeg glad for, og jeg tror på, at de kan gøre det rigtig svært for de andre hold, fortæller forsvarspilleren med et stort smil og fortsætter:

– De har måske stadig Superligaens bedste angriber, og det er dejligt, at han igen er at finde i klubben – han hjælper utroligt meget.

Oliver Provstgaard har endnu til gode at få sin debut for Lazio. Han nåede at spille 91 kampe for Vejle, inden han skiftede til den italienske hovedstadsklub.





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar



Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF



Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde