Ikke Grabara eller Hermansen: Burnley i keeperjagt

Premier League-klubben Burnley har sat alle sejl ind efter en ny målmand.



Det skabte masser af overskrifter, da den belgiske legende Vincent Kompany pludseligt dukkede op på Brøndby Stadion for at se kampen mod Viborg FF, og et par timer senere var han på plads i Parken til opgøret mellem FCK og FCN.

Det blev hurtigt vurderet, at Burnleys manager var på plads for at se nærmere på de to målmænd Mads Hermansen, der er U21-landsholdskeeper for BIF, samt FCK's polske landsholdsmålmand Kamil Grabara.

Men selv om begge har gjort det godt og kan drømme om et skifte til udlandet, er der ikke meget, der tyder på, at den nyoprykkede klub kigger mod Danmark for at besætte målmandsposten i denne omgang.

I stedet har Vincent Kompany rettet øjnene mod hjemlandet og Anderlecht, hvor han tidligere har været træner og været spiller, så forholdet til klubben er godt.

Her er det danske Jesper Fredberg, der tager telefonen, når Kompany ringer for at spørge til muligheden for at købe en Anderlecht-spiller.

Og det forlyder flere steder, at Vincent Kompany rent faktisk har været i dialog med Jesper Fredberg. 

Burnley vil have en ny keeper, og man skal have budt på den hollandske målmand Bart Verbruggen, der i den afsluttede sæson endte med at blive førstevalg i Anderlecht. Han slog den erfarne og løntunge Hendrick Van Crombrugge af holdet.

Flere medier i England fortæller, at Burnley har sendt bud afsted på den 20-årige hollænder, og at buddet er omkring 100 millioner kroner – ikke langt fra Anderlechts vurdering på 110 millioner kroner. 

The Sun melder dog, at Burnley ser ud til at gå forgæves, da Brighton ser ud til at løbe med Verbruggen. Man har sendt et højere bud afsted på Anderlecht-keeperen.

Hvis Anderlecht ender med at sælge Bart Verbruggen, er det muligt, at klubben er i markedet efter en ny førstekeeper, da klubben angiveligt gerne vil af med den løntunge Hendrick Van Crombrugge, hviis det er muligt.

Med tanke på den måde, Jesper Fredberg har drevet klubben, siden han i januar kom ind som ny administrerende direktør, er det slet, slet ikke utænkeligt, at en ny keeper er en ung keeper med et salgspotentiale. 

Og det er heller ikke utænkeligt, at Fredberg kigger mod Danmark. I januar købte han Anders Dreyer i FC Midtjylland for en fornuftig pris, som man næsten med sikkerhed kan fordoble, når man en dag sælger ham videre.

Samtidig jagter Jesper Fredberg lige nu en anden dansk landsholdsbobler. Læs mere om den historie her.



Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det var vanvittigt brutalt!

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

– Det har man nok aldrig set før

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Manchester United dummede sig mod West Ham

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Nu er han gratis – på vej til OB?

Rigmand vild med FC København-aftale

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Dybt skuffet og trist

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar