Der venter selvfølgelig først lige en ekstremt vigtig VM-kvalifikationskamp for Danmark i aften, men derefter vender Superligaen tilbage i weekenden, hvor rundens store omdrejningspunktet selvfølgelig bliver søndagens derby i Parken.
I Viaplay-programmet ‘SuperligaTilsynet’ varmes der op til det store brag, hvor det blandt andet fremhæves, at FC København i perioden til det seneste derby i september fremstod uovervindelige, mens Brøndby kom fra to nederlag i træk og som bekendt fyrede Frederik Birk og ansatte Steve Cooper få dage før derbyet.
Waliseren fik som bekendt en imponerende debutsejr på 2-1 i derbyet på Brøndby Stadion, og det blev startskuddet til en længerevarende FC København-deroute, som stadig kører for fulde omdrejninger, senest med et 2-0-nederlag til Vejle Boldklub inden landskampspausen.
Viaplay-ekspert Peter Sørensen peger på, at FC Københavns nedtur potentielt kan forklares med kvalifikationen til Champions League, hvor mange spillere fik deres største drøm opfyldt, og siden har flere spillere, der var formstærke i slutningen af sidste sæson, været ramt af ‘et dramatisk formdyk’.
Derudover har der været skader og nyindkøb, der ikke har fungeret, lyder det fra Peter Sørensen, mens Kenneth Emil Petersen argumenterer for, at der er ‘alt for mange spillere, der har taget alt for let på det’ efter kvalifikationen til Champions League.
For Peter Sørensen er det især svært at finde svar på, hvordan FC København kunne tabe til Superligaens bundprop, Vejle.
– Man kan jo godt sige, at selv et godt hold kan have en dårlig dag og have en svær kamp mod Brøndby, som jo også er et udmærket hold, især i Brøndby. Man kan også godt forklare en nedtur med mange skader til markante spillere, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Men det, der er helt uforklarligt, det er, at et hold, der var så godt som det, Neestrup stillede med i den seneste runde mod Vejle, med Cornelius oppe foran, med Elyounoussi, Viktor Claesson, Achouri, Mads Emil (Madsen, red.) og Lerager og med en bagkæde bestående af Lopez, Hatzidiakos, Suzuki og Garananga… det er jo et hold, der har kostet en formue, og et hold, som i øvrigt også har rigtig mange Superliga-kampe i skøn forening… hvordan kan de falde så dybt, at de kan tabe til et hold, der næsten ikke har kunnet slå nogen, i hvert fald kun et enkelt hold?
– Det er dét, der ender med, synes jeg, at blive det modsatte af en krone på værket… det ved jeg ikke, hvad er, men i hvert fald en bundskraber i en periode, hvor der har været meget dårlige præstationer. Og det er jo det, der gør krisen, om ikke total, så i hvert fald altoverskyggende, synes jeg, i dansk fodbold i øjeblikket.
Det er på søndag klokken 12.00, at FC København og Brøndby mødes i Parken.
Du kan se hele derby-diskussionen i afspilleren øverst i artiklen.
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Her kan du se Skotland mod Danmark
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Skæbnekamp: Danmark møder Skotland
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER