,

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Viaplay-eksperter analyserer FC Københavns problemer forud for søndagens derby.



Der venter selvfølgelig først lige en ekstremt vigtig VM-kvalifikationskamp for Danmark i aften, men derefter vender Superligaen tilbage i weekenden, hvor rundens store omdrejningspunktet selvfølgelig bliver søndagens derby i Parken.

I Viaplay-programmet ‘SuperligaTilsynet’ varmes der op til det store brag, hvor det blandt andet fremhæves, at FC København i perioden til det seneste derby i september fremstod uovervindelige, mens Brøndby kom fra to nederlag i træk og som bekendt fyrede Frederik Birk og ansatte Steve Cooper få dage før derbyet.

Waliseren fik som bekendt en imponerende debutsejr på 2-1 i derbyet på Brøndby Stadion, og det blev startskuddet til en længerevarende FC København-deroute, som stadig kører for fulde omdrejninger, senest med et 2-0-nederlag til Vejle Boldklub inden landskampspausen.

Viaplay-ekspert Peter Sørensen peger på, at FC Københavns nedtur potentielt kan forklares med kvalifikationen til Champions League, hvor mange spillere fik deres største drøm opfyldt, og siden har flere spillere, der var formstærke i slutningen af sidste sæson, været ramt af ‘et dramatisk formdyk’.

Derudover har der været skader og nyindkøb, der ikke har fungeret, lyder det fra Peter Sørensen, mens Kenneth Emil Petersen argumenterer for, at der er ‘alt for mange spillere, der har taget alt for let på det’ efter kvalifikationen til Champions League.

For Peter Sørensen er det især svært at finde svar på, hvordan FC København kunne tabe til Superligaens bundprop, Vejle.

– Man kan jo godt sige, at selv et godt hold kan have en dårlig dag og have en svær kamp mod Brøndby, som jo også er et udmærket hold, især i Brøndby. Man kan også godt forklare en nedtur med mange skader til markante spillere, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Men det, der er helt uforklarligt, det er, at et hold, der var så godt som det, Neestrup stillede med i den seneste runde mod Vejle, med Cornelius oppe foran, med Elyounoussi, Viktor Claesson, Achouri, Mads Emil (Madsen, red.) og Lerager og med en bagkæde bestående af Lopez, Hatzidiakos, Suzuki og Garananga… det er jo et hold, der har kostet en formue, og et hold, som i øvrigt også har rigtig mange Superliga-kampe i skøn forening… hvordan kan de falde så dybt, at de kan tabe til et hold, der næsten ikke har kunnet slå nogen, i hvert fald kun et enkelt hold?

– Det er dét, der ender med, synes jeg, at blive det modsatte af en krone på værket… det ved jeg ikke, hvad er, men i hvert fald en bundskraber i en periode, hvor der har været meget dårlige præstationer. Og det er jo det, der gør krisen, om ikke total, så i hvert fald altoverskyggende, synes jeg, i dansk fodbold i øjeblikket.

Det er på søndag klokken 12.00, at FC København og Brøndby mødes i Parken.

Du kan se hele derby-diskussionen i afspilleren øverst i artiklen.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’