Selvom det er over ti år siden, at Michael Laudrup forlod FC Barcelona, giver hans navn stadig bølgegang i Spanien. Dagens FC Barcelona-stjerner var ikke andet end børn, da Laudrup fortryllede den spanske liga med sin teknik og driblinger, men det var ham, der inspirerede mange af dem til at blive fodboldspillere selv, og ham de efterlignede ude på legepladserne.
Som nu for eksempel 24-årige Andres Iniesta. Den unge midtbanespiller har fået sit endelige gennembrud i FC Barcelona og fortrængte senest Xavi fra en plads i startopstillingen i Champions League-kampen mod Werder Bremen.
I går optrådte Iniesta så i programmet ‘Spejlenes Værelse’ på Barca-TV. Her afslørede han, at Michael Laudrup er hans største idol som fodboldspiller – sammen med Josep Guardiola. De to spillere var to af de mest dominerende på Barcelonas Dream Team, som vandt fire mesterskaber på stribe i starten af halvfemserne.
– Jeg blev forelsket i den slags fodbold, som Dream Team spillede, og konkret i to spillere: Michael Laudrup og Pep Guardiola, sagde Iniesta på TV i går og indrømmede samtidig, at han stadig har en idolplakat af hver af de herrer hængende derhjemme.
Ellers benyttede Andres Iniesta sin optræden på FC Barcelonas tv-kanal til at fortælle om sin start på Barcelonas ungdomsakademi La Masia. Her kom han til som bare 12-årig fra Albacete, hvor han havde efterladt venner og familie.
– Jeg havde det forfærdeligt. Min første dag på La Masia var nok den vanskeligste i mit liv. Jeg forlod mit liv i Albacete for at bo for mig selv i Katalonien. Det var som enden på verden, men senere går det op for en, hvor heldig man er. Man har taget et gigantisk skridt fremad, og en hvilken som helst person vil gerne være, hvor man er.
Og Andres Iniesta fortryder næppe den beslutning i dag.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Danskerne har stor tiltro til Norge
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED