Irrelevant Schmeichel kan være en tikkende bombe

Kasper Schmeichel er blevet irrelevant i England, mener Paul Parker, der også er af den holdning, at danskeren kan være farlig for et omklædningsrum.



Sæsonen har budt på fast spilletid for Kasper Schmeichel i danskerklubben Anderlecht, men spørgsmålet er, om han også er at finde i klubben til næste sæson. 

Den danske landsholdskeeper bliver regelmæssigt rygtet retur til England, hvor Sheffield United jævnligt spøger i kulissen. 

Får Sheffield United sin vilje, så henter de en målmand, der kan prale af masser af kampe og sågar et mesterskab i Premier League. Alligevel fylder Schmeichel intet i England. Sådan lyder dommen fra den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.

– For at være ærlig, så bliver der aldrig talt om Kasper Schmeichel i England. Han er blevet ret irrelevant, men det sker typisk, når en udenlandsk spiller forlader England. Englændere interesserer sig generelt kun for, hvad der sker i England, lyder Parkers vurdering. 

Kigger vi på det sportslige, så kan matchet mellem Sheffield United og Schmeichel blive ganske pænt, forudser Parker. De har ifølge ham brug for en målmand, som råber det usikre forsvar op, og sådan noget er Schmeichel ikke bange for.

– Det tror jeg godt, de kunne have brug for i Sheffield United. På den facon har han jo mange af de samme karakteristika, som sin far havde, og det kan godt være ekstra værdifuldt, hvis man kæmper om at undgå nedrykningen. Han er en leder.

Alt vil dog ikke være fryd og gammen, for skulle det gå nedad bakke for danskeren, så vil han gøre mere skade end gavn, mener Paul Parker. 

– Man skal bare være opmærksom på, at han også er farlig for et omklædningsrum, hvis tingene ikke går hans vej, og på den måde kan han også være en tikkende bombe for et hold, der ikke har brug for mere modgang i denne sæson.

Det er svært at forestille sig sådan et skifte blive en realitet. Schmeichel er førstemålmand i Anderlecht, og Sheffield United ligner et godt bud på en Premier League-nedrykker i denne sæson. Om han har lyst til at spille Championship fremover kan være tvivlsomt. 





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge