Irrelevant Schmeichel kan være en tikkende bombe

Kasper Schmeichel er blevet irrelevant i England, mener Paul Parker, der også er af den holdning, at danskeren kan være farlig for et omklædningsrum.



Sæsonen har budt på fast spilletid for Kasper Schmeichel i danskerklubben Anderlecht, men spørgsmålet er, om han også er at finde i klubben til næste sæson. 

Den danske landsholdskeeper bliver regelmæssigt rygtet retur til England, hvor Sheffield United jævnligt spøger i kulissen. 

Får Sheffield United sin vilje, så henter de en målmand, der kan prale af masser af kampe og sågar et mesterskab i Premier League. Alligevel fylder Schmeichel intet i England. Sådan lyder dommen fra den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.

– For at være ærlig, så bliver der aldrig talt om Kasper Schmeichel i England. Han er blevet ret irrelevant, men det sker typisk, når en udenlandsk spiller forlader England. Englændere interesserer sig generelt kun for, hvad der sker i England, lyder Parkers vurdering. 

Kigger vi på det sportslige, så kan matchet mellem Sheffield United og Schmeichel blive ganske pænt, forudser Parker. De har ifølge ham brug for en målmand, som råber det usikre forsvar op, og sådan noget er Schmeichel ikke bange for.

– Det tror jeg godt, de kunne have brug for i Sheffield United. På den facon har han jo mange af de samme karakteristika, som sin far havde, og det kan godt være ekstra værdifuldt, hvis man kæmper om at undgå nedrykningen. Han er en leder.

Alt vil dog ikke være fryd og gammen, for skulle det gå nedad bakke for danskeren, så vil han gøre mere skade end gavn, mener Paul Parker. 

– Man skal bare være opmærksom på, at han også er farlig for et omklædningsrum, hvis tingene ikke går hans vej, og på den måde kan han også være en tikkende bombe for et hold, der ikke har brug for mere modgang i denne sæson.

Det er svært at forestille sig sådan et skifte blive en realitet. Schmeichel er førstemålmand i Anderlecht, og Sheffield United ligner et godt bud på en Premier League-nedrykker i denne sæson. Om han har lyst til at spille Championship fremover kan være tvivlsomt. 



Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Bo Henriksen fyret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr