ÅRHUS (Tipsbladet): Da Patrick Mortensen i 49. minut scorede til 1-0 for AGF, var det ud over en vigtig scoring i Superliga-regnskabet også en ny sæsonrekord for angriberen i Danmarks bedste række.
18 mål i 25 spillerunder lyder den solide målstatistik for AGF-anføreren, og fortsætter han i samme frekvens, ender sæsontotalen på 22-23 scoringer.
Efter sig på topscorerlisten har han et par andre målscorere i søndagens kampe, Mathias Kvistgaarden i Brøndby på 14 scoringer og FC Nordsjællands Benjamin Nygren på 12, mens også Randers FC’s Simen Nordli står på 12 scoringer.
Men mens muligheden for at blive topscorer i Superligaen i den grad tiltaler Patrick Mortensen, er det ikke den hæder, der fylder mest for AGF’s skipper.
– Jeg fandt lige ud af det, fordi jeg blev spurgt til det af en anden [journalist på tv] derude, og jeg har ikke tænkt over det .Det er fint, men vi er ikke færdige endnu, siger Patrick Mortensen.

– Jeg vil selvfølgelig gerne være topscorer, det er klart. Men jeg vil også gerne have, at det går holdet godt. Hvis jeg skal vælge, vil jeg hellere have, at vi får en god placering, og at jeg så misser topscorer-titlen.
– Så meget betyder det ikke, men det er klart, at jeg går efter at score i hver kamp, og kan jeg fortsætte i den her form, ser det jo også fornuftigt ud, siger Patrick Mortensen.
Silkeborgs Tonni Adamsen og Vejles yderst formstærke angriber German Onugkha er begge på 11 scoringer med en Onugkha-kamp forude mandag aften ude mod Sønderjyske.
På alltime-topscorerlisten i Superliga-æraen nærmer Patrick Mortensen sig hastigt Peter Graulund og Frank Kristensen, mens der stadig er lang vej op til Morten ‘Duncan’ Rasmussen på 145 mål.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
Skifter til Rangers
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT