Kjær på klubjagt: Her er fem mulige destinationer

Tipsbladet tager her et kig på nogle af de destinationer, der kan friste Simon Kjær til sommer, hvor den danske landsholdsanfører stopper i AC Milan.



Efter fire-et-halvt år i AC Milan skal Danmarks landsholdskaptajn til sommer finde sig en ny klub. 

Mandag kunne Simon Kjærs agent, Mikkel Beck, bekræfte overfor Bold, at den 35-årige landsholdsstjerne stopper i AC Milan efter denne sæson.  

Men hvor spiller Simon Kjær efter sommerferien? Tipsbladet tager her et kig på nogle af de mulige destinationer, der potentielt kan friste landsholdets anfører. 

Fenerbahce
En konkret klub, der på det seneste er blevet meldt interesseret i Simon Kjær, er den tyrkiske storklub Fenerbahce, som Kjær tidligere har repræsenteret fra 2015 til 2017. Fenerbahce forsøgte at hente Simon Kjær allerede i januar, og Istanbul-klubben er angiveligt klar til at gøre et nyt forsøg til sommer. 

På papiret er der en del, der taler for et skifte til Fenerbahce. De tyrkiske topklubber er typisk glade for aldrende stjerner og kan også tilbyde en pæn løn. Sportsligt kan det også være interessant at spille europæisk gruppespil med Fenerbahce og dermed holde sig relevant for landsholdet. 

MLS eller Saudi-Arabien
Efter en lang karriere i Europas største ligaer kan det potentielt friste Simon Kjær at prøve noget helt andet. Landsholdskaptajnen fortalte i marts Tipsbladet og den øvrige danske presse, at han tidligere har gjort sig tanker om et skifte til lande som Saudi-Arabien og Qatar. 

En sæson eller to i Saudi-Arabien kan indbringe voldsomme millionbeløb, men vil selvsagt også medføre kritiske spørgsmål fra medierne for Simon Kjær. Det, der taler imod et skifte til en liga udenfor Europa, er, at det kan koste pladsen på det landshold, som fylder meget for Simon Kjær.  

Simon Kjær er i Fenerbahces søgelys. Foto: Alamy

Monza
Ved den seneste landsholdssamling fortalte Simon Kjær, at han og familien ser Italien som deres hjem, fordi de har et godt liv i Milano. På den baggrund er det nok et ædrueligt bud, at Simon Kjær kunne være interesseret i at blive i Italien, hvor flere mindre klubber nok godt ville kunne bruge Simon Kjærs rutine. 

Et skifte til eksempelvis Monza ville betyde, at Simon Kjær og familien kan blive boende i Milano i stedet for at rykke teltpælene op endnu engang. 

Anderlecht
Kasper Schmeichel valgte at kigge mod Anderlecht sidste sommer, da den danske landsholdskeeper havde brug for en ny klub efter bruddet med Nice. Kunne Simon Kjær finde på at gøre det samme efter EM? 

På papiret kunne Anderlecht meget vel være en fristende destination for Simon Kjær. Den rutinerede forsvarsspiller vil kunne spille sammen med flere af sine landsholdskollegaer, og samtidig har Anderlecht gode muligheder for at deltage i Champions League i næste sæson. 

FC Midtjylland
Simon Kjær ville ikke afvise en retur til FC Midtjylland, da Tipsbladet i marts spurgte landsholdsanføreren om muligheden.

Samtidig pegede Simon Kjær dog på, at hans familie ikke ser Danmark som deres hjem, så umiddelbart virker det ikke videre realistisk, at Simon Kjær vælger at afslutte karrieren i klubben, hvor det hele startede. 

Loading Poll…





Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Steve Cooper laver én ændring

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord