Efter fire-et-halvt år i AC Milan skal Danmarks landsholdskaptajn til sommer finde sig en ny klub.
Mandag kunne Simon Kjærs agent, Mikkel Beck, bekræfte overfor Bold, at den 35-årige landsholdsstjerne stopper i AC Milan efter denne sæson.
Men hvor spiller Simon Kjær efter sommerferien? Tipsbladet tager her et kig på nogle af de mulige destinationer, der potentielt kan friste landsholdets anfører.
Fenerbahce
En konkret klub, der på det seneste er blevet meldt interesseret i Simon Kjær, er den tyrkiske storklub Fenerbahce, som Kjær tidligere har repræsenteret fra 2015 til 2017. Fenerbahce forsøgte at hente Simon Kjær allerede i januar, og Istanbul-klubben er angiveligt klar til at gøre et nyt forsøg til sommer.
På papiret er der en del, der taler for et skifte til Fenerbahce. De tyrkiske topklubber er typisk glade for aldrende stjerner og kan også tilbyde en pæn løn. Sportsligt kan det også være interessant at spille europæisk gruppespil med Fenerbahce og dermed holde sig relevant for landsholdet.
MLS eller Saudi-Arabien
Efter en lang karriere i Europas største ligaer kan det potentielt friste Simon Kjær at prøve noget helt andet. Landsholdskaptajnen fortalte i marts Tipsbladet og den øvrige danske presse, at han tidligere har gjort sig tanker om et skifte til lande som Saudi-Arabien og Qatar.
En sæson eller to i Saudi-Arabien kan indbringe voldsomme millionbeløb, men vil selvsagt også medføre kritiske spørgsmål fra medierne for Simon Kjær. Det, der taler imod et skifte til en liga udenfor Europa, er, at det kan koste pladsen på det landshold, som fylder meget for Simon Kjær.
Monza
Ved den seneste landsholdssamling fortalte Simon Kjær, at han og familien ser Italien som deres hjem, fordi de har et godt liv i Milano. På den baggrund er det nok et ædrueligt bud, at Simon Kjær kunne være interesseret i at blive i Italien, hvor flere mindre klubber nok godt ville kunne bruge Simon Kjærs rutine.
Et skifte til eksempelvis Monza ville betyde, at Simon Kjær og familien kan blive boende i Milano i stedet for at rykke teltpælene op endnu engang.
Anderlecht
Kasper Schmeichel valgte at kigge mod Anderlecht sidste sommer, da den danske landsholdskeeper havde brug for en ny klub efter bruddet med Nice. Kunne Simon Kjær finde på at gøre det samme efter EM?
På papiret kunne Anderlecht meget vel være en fristende destination for Simon Kjær. Den rutinerede forsvarsspiller vil kunne spille sammen med flere af sine landsholdskollegaer, og samtidig har Anderlecht gode muligheder for at deltage i Champions League i næste sæson.
FC Midtjylland
Simon Kjær ville ikke afvise en retur til FC Midtjylland, da Tipsbladet i marts spurgte landsholdsanføreren om muligheden.
Samtidig pegede Simon Kjær dog på, at hans familie ikke ser Danmark som deres hjem, så umiddelbart virker det ikke videre realistisk, at Simon Kjær vælger at afslutte karrieren i klubben, hvor det hele startede.

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Kreativ transfer-løsning?

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Dansker færdig i Galatasaray

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Femkløver vil væk fra Manchester United

Megatransfer på vej?

– Jeg er stærkere end nogensinde

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Superliga-klub smadrer transferrekord

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

På vej mod retur?

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt