Den tidligere landsholdsprofil Thomas Gravesen er kendt for at klare holdninger, når det kommer til landsholdet og de spillere, der bør udtages.
En af dem, som landstræner Brian Riemer ifølge ‘Graver’ ikke bør udtage til de kommende VM-kvalifikationskampe mod Skotland og Grækenland, er landsholdets mest erfarne spiller Christian Eriksen.
Det gør Thomas Gravesen klart overfor Ekstra Bladet, hvor Viaplay-eksperten bliver spurgt, om Christian Eriksen kan gøre sig gældende på landsholdet, når han ikke har spillet kampe i snart tre måneder.
– Nej, det kan han bestemt ikke. Efter min mening kan Christian Eriksen ikke blive udtaget til det danske A-landshold. Det skal man gøre sig fortjent til. Det skal man spille på sit respektive hold for. Og en spiller som Christian Eriksen har selvfølgelig kvaliteten, hvis han spiller på et hold, men det gør han jo ikke nu, siger Thomas Gravesen til Ekstra Bladet.
Riemer åben for undtagelse
I interviewet med Ekstra Bladet udtaler Thomas Gravesen desuden, at han er meget bekymret over muligheden for, at Christian Eriksen kan finde på at stoppe karrieren.
Den frygt kan den tidligere Real Madrid-spiller dog nok godt lægge til side, for lørdag udtalte Christian Eriksens agent til B.T., at den danske landsholdsstjerne sandsynligvis har en ny klub inden de kommende landskampe, der spilles i begyndelsen af september.
Er du enig med Gravesen i, at Eriksen ikke skal udtages denne gang?
0 Votes
Hos Danske Spil har man i denne uge udpeget den mest sandsynlige destination for Christian Eriksen, hvilket du kan læse om her.
Tidligere på ugen erkendte Brian Riemer i et interview med TV 2 Sport, at det er ‘et stort problem’, at Christian Eriksen stadig er klubløs.
Landstræneren understregede dog samtidig, at Eriksens ‘ekstraordinære niveau’ kan åbne en dør for at udtage stjernespilleren, selvom han står uden en klub.
Det er mandag klokken 16.00, at Brian Riemer udtager sin landsholdstrup.
LIVE
TransferLIVE: Klar besked – skift hertil, Højbjerg
Her kan du se Arsenal mod Manchester City
NYHEDER
Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden
STORT INTERVIEW
Historisk FCK-krise: Bør jeg ikke udtale mig om
TOPNYHED
FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund
NYHEDER
Tidligere FCK-talent Tristan Panduro får debut
TOPNYHED
Sportschef revser dansker efter klubskifte
LIVE
Superliga-LIVE: ‘En god handel’ for Brøndby
INTERVIEW
Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog
OPTAKT
Randers FC – FC København
OPTAKT
Lyngby BK – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Afsløring: Kasper Lorentzen fyret i B.93
Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald
EKSKLUSIVT
Agent raser: ‘Det ved du sgu da ikke!’
NYHEDER
Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer
STORT INTERVIEW
Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
OPTAKT
OB – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – Brøndby sparer millioner
EKSKLUSIVT
‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?
NYHEDER
B.93: De overtager for Kasper Lorentzen
NYHEDER
Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’
INTERVIEW
Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Retov og co. på rov i belgisk topklub
NYHEDER
Diant Ramajs FCK-skifte forsinket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’
EKSKLUSIVT