Klubboss jubler: Heldigt vi fik ham foran Brøndby
Foto: Blackburn Rovers
Generelle

Klubboss jubler: Heldigt vi fik ham foran Brøndby

I England er Blackburn glade for, at man lykkedes med sine transferplaner, selvom et af klubbens mål var meget tæt på et skifte til Brøndby IF.

Rettet klokken 11.01 med, at der ikke er en købsoption i lejeaftalen med Patrick Pentz.

Brøndby IF's målmandsjagt denne sommer er nu en saga blot.

Men mens den stod på, så blev der sagt og skrevet meget om afløseren til Mads Hermansen. Til at starte med var der larmende stille, men langsomt tegnede der sig et billede af, at Brøndbys topprioritet var Leopold Wahlstedt fra Odds BK.

Efter forsøg på at kapre Viborgs Lucas Lund Pedersen sendte Brøndby et bud på 2,6 millioner kroner afsted til Odds BK. Det blev afvist med det samme. Dernæst fulgte nye bud, indtil man nåede til enighed.

Det var dog lige indtil Blackburn Rovers stod og manglede en ny keeper efter salget af Thomas Kaminski til Luton Town.

- Vi var heldige at kunne hente vores førsteprioritet foran Brøndby, hvor han var på vej til. Hvis ikke det var sket, så skulle vi have gået lidt længere ned af vores liste, siger klubbens sportsdirektør, Gregg Broughton, ifølge Lancashire Telegraph.

Alt imens Blackburn fik deres drømmekeeper måtte Brøndby se andre veje, mens veteranen Thomas Mikkelsen vogtede buret. Til syvende og sidst lykkedes Brøndby med at hente Patrick Pentz.

Han er ankommet på en lejeaftale fra Bayer Leverkusen, og han har allerede overtaget pladsen i buret. I sin første kamp mod Vejle fik han tilmed heltestatus, da han reddede et straffespark, som sikrede Brøndby en snæver sejr på 1-0.

Men det er ikke kun på banen, at tyskeren smelter Brøndby-hjerter. Han siger også de rigtige ting udenfor banen.

- Det er en stor klub. Af hvad jeg ved, så er det måske den største klub i Danmark. Brøndby har en masse fans, traditioner og det er en arbejderklub. Jeg kan lide klubben, og da muligheden for en lejeaftale kom, så var det et perfekt match, sagde Patrick Pentz til Tipsbladet kort efter skiftet til Brøndby.

Patrick Pentz og Brøndby har ikke en købsoption i aftalen. Derfor skal Carsten V. Jensen og co. smøre forhandlingshandskerne, hvis man skal lande en aftale med Bayer Leverkusen.