Cristiano Ronaldo har i den seneste måneds tid været rygtet tilbage til Real Madrid, og det er et rygte, som selv Zinedine Zidane har været med til at holde i live.
Mandag aften blev idéen dog endegyldigt begravet af manden, der bestemmer alt i Real Madrid. I et interview med det spanske medie El Chiringuito afviste madrilenernes klubpræsident, Florentino Perez, således, at den 36-årige Cristiano Ronaldo kan rykke tilbage til Bernabéu, hvor han spillede fra 2009 til 2018.
– Nej, det ville ikke give mening for Cristiano Ronaldo at vende tilbage til Real Madrid, lød det kortfattede svar således fra Florentino Perez, der kom på kant med portugiseren inden dennes skifte til Juventus.
Mulig skjult dagsorden
Det er især Madrid-avisen Marca, der har reporteret, at Cristiano Ronaldo til sommer kan forlade Juventus til fordel for Real Madrid. Ifølge Florentino Perez skal folk dog være opmærksomme på, at Marca meget vel kan have en skjult dagsorden med at sprede rygter om et Ronaldo-exit. Perez peger således på, at Marca er ejet af Urbano Cairo, der også ejer Serie A-klubben Torino, der altså er Juventus’ naborivaler.
– Marcas ejer er også Torinos ejer. Det siger jeg for at oplyse og for at være transparent, lyder det således fra Florentino Perez.
Med syv spillerunder tilbage af Serie A-sæsonen er Juventus i overhængende fare for at misse kvalifikationen til Champions League. Efter søndagens 1-0-nederlag til Atalanta ligger Juventus således på fjerdepladsen i Serie A. Napoli ligger blot to point efter Juventus, mens Lazio kan reducere afstanden til Juventus til ét point, hvis hovedstadsklubben vinder deres udsatte kamp mod Torino.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
STORT INTERVIEW
