Købt af englændere: Hellere dem end FCK eller BIF

Lukas Jensen kan kalde sig ny Millwall-keeper, da han er blevet købt af Championship-klubben. Den danske keeper siger til Tipsbladet, at det er et stort skifte for ham, og han mener, at Millwall er større end Brøndby og FC København.



Lukas Jensen er ved at slå sit navn fast i engelsk fodbold. 

Den danske keeper har nemlig taget et skridt op ad rangstien, da Championship-klubben Milwall har købt danskeren i Lincoln City. 

Tipsbladet har talt med den tidligere FC Helsingør-keeper om klubskiftet, og han var aldrig i tvivl, da klubben kom på banen.

Jeg vil aldrig tage til Danmark, og det snakkede vi om senest, medmindre det hedder Brøndby eller FCK.

Lukas Jensen
Ny Millwall-keeper

– Jeg havde en rigtig god sæson i Lincoln, og så gik jeg ind til sommertransfervinduet med håbet om at skifte til en Championship-klub. Der har været flere om buddet. Det var lidt, som da jeg skulle vælge mit skifte til Lincoln, så valgte jeg det ud fra, hvor meget klubben gør for at vise mig forskellige ting.

– Millwall lavede en rigtig flot præsentation, og de har analyseret mig i forhold til, hvad jeg kunne gøre i fremtiden, og hvad jeg har gjort tidligere. Ud fra det var Millwall et rigtig godt sted. Jeg føler, at det er et stort skridt op for mig i forhold til League One, men klubben minder lidt om Lincoln, da klubben gerne vil sælge spillere videre, siger Lukas Jensen til Tipsbladet. 

En anden faktor i danskerens valg af Millwall skal findes hos klubbens fans.

– Jeg spurgte målmandstrænere og trænere samt tidligere spillere i Millwall i forhold til, hvordan klubben var. Jeg fik at vide, at deres fans er fantastiske. Det er nogle af de bedste fans, som du kan få. De laver simpelthen så meget larm, og de vil altid være med dig.

– Hvis det går dårligt, er de også imod dig, men det er nogle af de bedste fans. Millwall har et ikonisk stadion, som jeg har været på en gang før, da jeg sad på bænken for Burnley, siger danskeren og tilføjer.

– Det er en af de bedste vildeste fanbaser, som jeg kommer til at spille foran. Det vil jeg sindssygt gerne opleve. Jeg føler, at man spiller fodbold for fansene, så jo mere vildskab fansene har, jo bedre.

Artiklen fortsætter under billedet.

db12fb00-3f81-11ef-ad2b-d3484011dbd2

Foto: Millwall

Stor interesse
25-årige Jensen fortæller, at en del klubber viste interesse for ham. Der var også flere danske klubber inde i billedet. Tidligere har Jensen sagt til Tipsbladet, at kun FCK eller Brøndby var interessante for ham i Danmark. Han mener dog, at Millwall er en langt større klub.

– Jeg havde en del Championship-klubber, som gerne ville hente mig. Der var også nogle League One-klubber, men det ville jeg ikke ud i, og det ville Lincoln heller ikke sælge til. Det skulle være Championship eller et år mere i Lincoln, og det gik hurtigere med Millwall end med de andre.

– Jeg har også haft interesse fra MLS i USA, men jeg følte, at det var hurtigt at tage dertil, da jeg stadig har noget business i England, da man vil kunne tage skridtet op i Premier League, hvis man gør det godt. I andre ligaer er det lidt svært, hvis man allerede spiller i den bedste liga der, siger Lukas Jensen til Tipsbladet og tilføjer.

– Der var interesse fra danske klubber, men det blev meldt ud rimeligt hurtigt, at klubberne, der havde sprugt på mig, ikke var interessante for mig. Jeg vil aldrig tage til Danmark, og det snakkede vi om senest, medmindre det hedder Brøndby eller FCK og måske til dels FC Midtjylland, fordi de skal spille i Europa. De har så lavet andre transfers, og for at være ærlig ville jeg stadig have taget Millwall over Brøndby eller FCK, hvis jeg fik samme mulighed.

– Millwall er en top 10-12-klub i Championship, og de vil gerne i playoff. De har investeret forholdsvist godt i truppen i år, så jeg tror, at vi går en rigtig god sæson i møde. At komme med på en rejse, hvor man måske kan komme til Premier League, er ikke alle, der får lov til. Da jeg så det som en mulighed, sagde jeg ja til det med det samme.

Lukas Jensen havde hele 19 clean sheets i den seneste sæson for Lincoln, og nu skal danskeren altså prøve kræfter med Championship.

Millwall endte som nummer 13 i Championship i den seneste sæson.





Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse


Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Landstræner uenig med Ronaldo

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Chok i OB – siger op efter seks dage

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Danske stortalenter vil skrive historie

Superliga-profil får trænerlicens

Kæmpe ændring i MLS

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Brøndby-stjerne skadet

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Vil bygge statue af Messi

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Neuers ord ramte Højbjerg

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Nordirsk nederlag i Kosice

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Kæmpestjerne angrer

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge