AaBs kommende modstander i Champions League-kvalifikationen kan vise sig at blive en hård opgave for de danske mestre. Holdet fra Litauens næststørste by har gennem de sidste ti år siddet sikkert på tronen som landets forboldmajestæt. Syv ud af ti mesterskaber er havnet i klubben, som indtil 1993 bar navnet Banga Kaunas. Efter landets løsrivelse fra Sovjetunionen i 1991 ville klubben have et andet og mere litauisk navn og skiftede til FBK Kaunas.
Sidste sæson sluttede FBK Kaunas 15 point foran sin nærmeste forfølger, og ifølge den tidligere Brøndby-spiller Auri Skarbalius er det et typisk billede på magtfordelingen.”Der er to topklubber i landet, og Kaunas (FBK Kaunas red.) er de bedste. De er helt suveræne, og det er kun et spørgsmål om, hvor mange point de vinder med,” fortæller Skarbalius, der midt i halvfemserne spillede for konkurrenterne, Inkaras Kaunas. “Man kan sammeligne dem med Brøndby for 20 år siden. De vandt også mange mesterskaber og havde en stærk økonomi.” Da Auri Skarbalius spillede i landet havde FBK Kaunus ikke samme status, men de har stille og roligt skabt en stærk klub, og kurven er kun gået op.
Bank og stærk pengemand i ryggen
Opturen og de mange trofæer kan på mange måder tilskrives en mand, Vladimir Romanov.
Den 61-årige forretningsmand ejer et stort investeringsselvskab og sidder på aktiemajoriteten i Litauens første private bank, Ukio Bankas. Banken er naturligt nok hovedsponser for FBK Kaunas, hvor Romanov ligeledes sidder tungt på tronen. Udover sit engagement i det nationale har forretningsmanden også spredt sine interesser til andre lande. Han sidder således også på magten i flere udenlandske fodboldklubber, hvor skotske Heart of Midlothian – bedre kendt som Hearts – er den mest kendte. I flere omgange har de litauiske mestre ageret fødeklub for det skotske hold. Edinburghklubben har lånt Kaunasspillere for senere at skrive permanent kontrakt med dem. I følge Auri Skarbalius er det netop Romanovs penge, der har gjort den store forskel.”Fodbold i dag er ren økonomi, og det samme gælder i Litauen. Kaunas køber udlændinge og de bedste fra ungdommen, som de kan give kæmpe lønninger, som ingen andre kan matche,” siger den nuværende Herfølgetræner. Pengemæssigt er der et gigantisk spring fra top til bund, og lige nu er der kun to andre hold, som tilnærmelsesvis kan følge med Ramanovs drenge, vurderer Auri Skabalius, som ugentligt følger den litauiske liga.
En blanding fra ind- og udland
Med den store pengesæk i hånden har FBK Kaunas de seneste år hentet adskillige udenlandske spillere. Men hvor klubben før bare købte udlændinge for at have dem, er der nu mere idé i indkøbene.
“Der er kommet flere nationale spillere ind, og der er skabt et godt mix,” forklarer Skarbalius. Han fremhæver specielt tre spillere på det litauiske hold, som AaB bør være opmærksomme på. Den brasilianske angriber Ledesma kom til klubben i 2006 og har siden markeret sig som en mand, der virkelig kan afgøre kampe. I det offentsive spil udgør han sammen med unge Linas Pilibaitis en duo, det danske forsvar skal være opmærksomme på. Pilibaitis har flere landskampe på sit cv, og var manden, som sænkede Rangers med et hovedstød tæt under mål. Den sidste spiller, Skarbalius nævner, er anføreren, Nerijus Radzius. Med sin store rutine går han forrest, og han viste evner med sit gode spark i kampen mod Rangers, hvor Radzius drønede bolden i kassen kort før pausen. Manden, som skal styre holdet til sejr, kommer fra Portugal. Navnet er José Couceiro, og han har blandt andet stået i spidsen for Portugals U21-landshold.
AaB favorit
Holdet fra Baltikum, som tirsdag spillede sig videre til kampene mod AaB, kan umiddelbart få smilene frem i Aalborg. Vejen mod millionerne i Champions League synes blotlagt, men flere, der har kendskab til FBK Kaunas, råber vagt i gevær.
“Nu kan jeg forestille mig, hvad de fleste medier skriver. Nemlig at det bliver en “walk over” for AaB. Det tror jeg ikke, det bliver. Da vi mødte dem, husker jeg dem som et fysisk stærkt hold, der gerne vil spille fodbold. Med atletiske og meget løbestærke spillere, sagde Lars Olsen onsdag til Ritzau. Den nuværende OB-træner stod i 2006 i spidsen for det Randers-hold, der i to kampe besejrede FBK Kaunas med 3-2. Efter et nederlag i Litauen ordnede kronjyderne sagerne på hjemmebane med en sejr på 3-1. Resultatet vidner om den styrke, som litauerne besidder, og Auri Skarbalius mener også, at nordjyderne skal være på vagt.”Kaunas kan gå på vandet, og det er altid farligt at undervurdere et hold, der har blod på tanden,” siger Auri Skarbalius, som understreger, at han ikke tror, AaB tager let på opgaven. Han ser de litauiske muligheder i, at første kamp spilles i Danmark. Med et godt resultat kan FBK Kaunas spille deres fysisk betonede spil og gå til kampen, som de gjorde med Rangers. Over to kampe vil Skarbalius alligevel tippe AaB som samlet vinder.”Jeg vil sige 70-30 i AaBs favør. De bør vinde, fordi de er vant til at møde stærke modsandere, og Kaunas bliver kun sjældent pressede i den hjemlige liga,” vurderer han. Onsdag den 12. august kommer de litauiske mestre til Aalborg, og fjorten dage efter er der returopgør i Kaunas. Kongeklubben fra Kaunas er klar, men hvad med Aab?
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
Højbjerg med kæmpe ros
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
TOPNYHED
Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening
Prøver at lokke FC København-stjerne
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
Sammenligner ham med Lionel Messi
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
Liverpool satte Real Madrid på plads
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
AVIS