Efter blot ét point i fire kampe fik OB endelig en sejr, da fynboerne fredag aften slog FC Fredericia med 3-2 i en hæsblæsende Superliga-kamp.
Efter slutfløjtet var Alexander Zorniger på besøg i Viaplays studie, hvor OB-bossen blev spurgt, hvad sejren betød.
– Nogle bedre nætter. Noget bedre søvn. At gøre folk glade. Tre point. Det er det, det handler om i den her fucking business.
– Vi kunne have indkasseret et 3-3-mål eller ikke have scoret til 3-1, og så ville alle tale om andre ting… vi er glade, lød svaret her fra Alexander Zorniger.
Det var tre point, der faldt på et tørt sted for fynboerne, der lå under nedrykningsstregen inden kampen.
– Det er det, det hele handler om. Vi vidste, at det ikke handlede om måden, vi fik dem på. Visse dele af Danmark kender mig. Det her er ikke den aggressivitet, jeg godt kunne tænke mig at se, men i første halvleg kontrollerede vi i det mindste tingene.
– Jeg ville elske at have meget mere intensitet i kampen, men vi så også i pausen, at vi havde fire spillere inde hos fysioterapeuten. Fiete (Arp, red.) kunne mærke noget allerede i morges. Så vi skal også tænke på, hvordan vi bruger vores energi, for nogle af spillerne mangler energi. Nu får vi forhåbentligt Yaya (Bojang, red.) tilbage efter landskampspausen, og også Ejdum.
– Vi har brug for alle spillere nu. Det kunne I også se. Måden, vi forsvarede os på, efter vi kom på 2-0, var simpelthen ikke på det samme niveau, som det var før. Og det er stadig et problem. Der er for mange spillere, der håber på, at det hele går til sidst. Og der skal vi være meget skarpere. Det var ikke godt nok på det her niveau, lød det fra Alexander Zorniger.
I næste spillerunde vender den tyske cheftræner tilbage til sin gamle hjemmebane, når OB skal en tur til Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Skifter til Rangers
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED