Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

Alexander Zorniger savnede energi og bedre forsvarsspil i slutfasen af 3-2-sejren over Fredericia.



Efter blot ét point i fire kampe fik OB endelig en sejr, da fynboerne fredag aften slog FC Fredericia med 3-2 i en hæsblæsende Superliga-kamp.

Efter slutfløjtet var Alexander Zorniger på besøg i Viaplays studie, hvor OB-bossen blev spurgt, hvad sejren betød.

– Nogle bedre nætter. Noget bedre søvn. At gøre folk glade. Tre point. Det er det, det handler om i den her fucking business.

– Vi kunne have indkasseret et 3-3-mål eller ikke have scoret til 3-1, og så ville alle tale om andre ting… vi er glade, lød svaret her fra Alexander Zorniger.

Det var tre point, der faldt på et tørt sted for fynboerne, der lå under nedrykningsstregen inden kampen.

– Det er det, det hele handler om. Vi vidste, at det ikke handlede om måden, vi fik dem på. Visse dele af Danmark kender mig. Det her er ikke den aggressivitet, jeg godt kunne tænke mig at se, men i første halvleg kontrollerede vi i det mindste tingene.

– Jeg ville elske at have meget mere intensitet i kampen, men vi så også i pausen, at vi havde fire spillere inde hos fysioterapeuten. Fiete (Arp, red.) kunne mærke noget allerede i morges. Så vi skal også tænke på, hvordan vi bruger vores energi, for nogle af spillerne mangler energi. Nu får vi forhåbentligt Yaya (Bojang, red.) tilbage efter landskampspausen, og også Ejdum.

– Vi har brug for alle spillere nu. Det kunne I også se. Måden, vi forsvarede os på, efter vi kom på 2-0, var simpelthen ikke på det samme niveau, som det var før. Og det er stadig et problem. Der er for mange spillere, der håber på, at det hele går til sidst. Og der skal vi være meget skarpere. Det var ikke godt nok på det her niveau, lød det fra Alexander Zorniger.

I næste spillerunde vender den tyske cheftræner tilbage til sin gamle hjemmebane, når OB skal en tur til Brøndby Stadion.





FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund




LIVE

TransferLIVE: Diant Ramaj lander i Kbh om lidt

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’

Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald

Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer

Afsløring: Kasper Lorentzen fyret i B.93



LIVE

Superliga-LIVE: Mindes FCK-Brøndby-brag

Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift

Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt

Randers FC – FC København

Brøndby IF – Sønderjyske

Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Agent raser: ‘Det ved du sgu da ikke!’

Diant Ramajs FCK-skifte forsinket

OB – AC Horsens

Lyngby BK – FC Midtjylland

Danmarks straffesparkskonge: ‘Lærte det i FCK’

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Sportschef revser dansker efter klubskifte

FC København-stjerne afviser storklub

Der kunne godt komme et monsterbud på FCK-stjerne!

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner

Afsløring: Retov og co. på rov i belgisk topklub

Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner

Afsløring: Mads Enggård på plads i rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Køb ham, FCK!

Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til