Han fik bare to Bundesliga-kampe i spidsen for Bayer Leverkusen, inden den tyske topklub indså, at den havde begået en fejl ved at ansætte hollandske Erik ten Hag som træner.
Og så røg den tidligere Ajax- og Manchester United-træner ud af vagten.
Set med danske briller har det været en spændende proces i Leverkusen, hvor Kasper Hjulmand nu er blevet cheftræner.
Men hvorfor skulle Erik ten Hag ud så tidligt? Det sætter sportsdirektør Simon Rolfes nu ord på i et interview med tyske Bild.
– Det er altid sådan, at tingene lige skal falde til ro. Der er spillere, der har brug for tid i starten, men man kan alligevel mærke, når tingene går i den rigtige retning. Den fornemmelse havde vi ikke rigtigt på trænerpositionen, men i stedet opstod der andre problemer, og vi gjorde ingen fremskridt. Før kampen i Bremen (3-3 i 2. runde, red.) besluttede vi at gø hver til sit, siger Simon Rolfes til Bild.
Sportsdirektør svarer også på, om det var, fordi Erik ten Hag ikke holdt nogen tale eller peptalk i omklædningsrummet før den første Bundesliga-kamp mod Hoffenheim, som Leverkusen tabte med 1-2.
– Der var ikke ét øjeblik, der var afgørende. Helheldsbilledet – sådan var det med Erik, og sådan bør det altid være – førte i sidste ende til beslutningen, siger Simon Rolfes.
I stedet er det altså Kasper Hjulmand, der har fået jobbet som cheftræner for Bayer Leverkusen. Det er en træner, som Leverkusen længe har jagtet.
Danskeren indledte sit trænervirke i Leverkusen med en sejr over Eintracht Frankfurt, inden man i torsdags hentede 2-2 i en svær udekamp mod FC København i Champions League.
Søndag eftermiddag skal Leverkusen og Kasper Hjulmand så i aktion igen, når der venter en hjemmekamp i Bundesligaen mod Borussia Mönchengladbach.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER