MLS sætter rekord for tredje år i træk

I gennemsnit har der denne sæson været over 23.000 tilskuere per kamp i den amerikanske MLS.



Der har aldrig været større interesse for USA's fodboldliga Major League Soccer (MLS) blandt de amerikanske tilskuere.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Ligaen har således slået rekorden for flest tilskuere i en sæson.

Over 11 millioner tilhængere har i løbet af sæsonen overværet kampe på stadion. Det overgår sidste års rekord på 10,9 millioner.

I en udtalelse oplyser MLS, at der i gennemsnit har været 23.240 personer på stadion per kamp. Det skriver AFP.

Ligaen tilføjer, at det har øget publikums interesse, at profiler som argentinske Lionel Messi er kommet til.

– Ankomsten af internationale profiler og klubbernes arbejde for at skabe unikke og tilskuervenlige billetpakker og oplevelser på kampdagen er blandt de vigtigste årsager til de fortsatte rekordhøje tilskuertal i MLS, lyder det.

Selv om rekorden allerede er slået, så er grundspillet i MLS endnu ikke helt slut. Der mangler stadig 16 kampe, før der tages hul på slutspillet.

Det er tredje år i træk, at MLS har haft mere end ti millioner tilskuere i løbet af en sæson.

Til sammenligning var der sidste sæson godt 14,6 millioner tilskuere på stadion i den engelske Premier League. De var dog fordelt på færre kampe, og gennemsnittet lød per kamp på over 38.500 tilskuere.

Der er 20 hold i Premier League. I MLS er der 29 hold, der er fordelt i en østlig og en vestlig konference.

37-årige Lionel Messi, der i årevis spillede i FC Barcelona, spiller i dag for Inter Miami i MLS. Det samme gør Luis Suárez, Sergio Busquets og Jordi Alba, som han alle kender fra tiden i Barcelona.

Inter Miami indtager førstepladsen i MLS' Eastern Conference med 71 point efter 33 kampe. Nummer to i konferencen er Columbus Crew med 60 point.

Blandt de øvrige profiler i MLS er belgiske Christian Benteke, der tidligere i karrieren har spillet mange år i Premier League. Benteke er topscorer i MLS med 23 mål.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Tjekkiet – Mexico

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

FC Barcelona køber VM-angriber

Åbner op for sommertransfer

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

England – Ghana

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK