Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’

Mads Bidstrup har forlænget sin kontrakt med Red Bull Salzburg, og han elsker livet i Østrig.



Mads Bidstrup har forlænget sin kontrakt med Red Bull Salzburg frem til sommeren 2029.

Dermed tager den danske midtbanespiller yderligere en tørn i Østrigs største klub, som han kom til i 2023.

24-årige Bidstrup er anfører i Red Bull Salzburg, og det er med til at understrege, hvor stor en profil han er i klubben. Det har været medvirkende til, at danskeren har valgt at indgå en ny aftale.

– Jeg føler mig ekstremt tilfreds her i Salzburg – både på- og uden for banen. Jeg tager min rolle som leder meget alvorligt og vil ofre alt for, at vi får succes. Det er også det signal, jeg har sendt til vores fans ved at forlænge min kontrakt, siger Mads Bidstrup til Tipsbladet og fortsætter:

– Et af mine mål med at komme til Salzburg var at hjælpe holdet med stærke præstationer, men samtidig tage en masse ansvar. Jeg har altid set mig selv som en leder, og jeg synes, jeg har håndteret det fint i det halve år, jeg har været anfører for klubben.

En anden helt afgørende årsag er det liv, han lever uden for arbejdstiden.

– For at præstere godt er det afgørende at føle sig tilpas, og jeg kan roligt sige, at Salzburg er blevet et hjem for mig. Jeg er fra København og vil selvfølgelig altid savne byen, men Salzburg er blevet en by, jeg altid glæder mig til at komme tilbage til, når jeg har været væk. Jeg har et dejligt liv her og har det godt, siger han.

Red Bull Salzburg er aktuelt på andenpladsen i den østrigske liga bag Sturm Graz, der har vundet mesterskabet de seneste to år, hvilket har været en våd klud i ansigtet på Salzburg.

Det skal der laves om på, og derfor har Mads Bidstrup heller ikke tanker andre steder end på sin nuværnde klub.

– Mit primære mål på den korte bane er at vinde trofæer med Red Bull Salzburg. Klubben har før vundet ti mesterskaber i træk, og vi har deltaget i både Champions League og klub-VM, men vi har været udfordret de seneste sæsoner. Derfor er det det, jeg fokuserer på.

– Hvor min karriere så tager mig hen i fremtiden må tiden vise. Nu har jeg forlænget min kontrakt med Red Bull Salzburg og er fuldt dedikeret her, slutter Mads Bidstrup.

Midtbanespilleren døjer i øjeblikket med en skade, men når han er retur, runder han hurtigt 100 kampe for Red Bull Salzburg.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet