Medie: Dansk forsvarsspiller på blokken i PL-klub

Danske Kristian Pedersen skal ikke lede længe efter sin næste arbejdsgiver, da Burnley og flere andre engelske klubber holder øje med ham.



Han har fået dansk landsholdsdebut og spillet 142 kampe for Birmingham City, men Kristian Pedersens kontrakt med Championship-klubben udløber til sommer, og ikke meget tyder på, at den danske venstre back har tænkt sig at forlænge.

Men en mand med sådan et cv skal ifølge Footballinsider ikke gå arbejdsløs særlig længe. Den 27-årige dansker er på radaren i Premier League-klubben Burnley. Ligesom også Nottingham Forest og Coventry City holder øje med ham.

Kristian Pedersen er fast mand i Lee Bowyers tremandsforsvar, hvorfor han er interessant for Forest og Coventry, der begge benytter sig af tre mand i forsvaret. Steve Cooper har i Forest haft stor succes med sin trebackkæde efter han tog over tidligere på sæsonen. I Coventry vil han også kunne gå direkte ind som venstre stopper.

I Burnley holder Sean Dyche en mere traditionel bagkæde med fire mand. Her er Anthony Glennon dog på vej ud den anden vej, hvilket kan åbne døren for Kristian Pedersen.

Allerede i sommer var Kristian Pedersen tæt på at lande et stort skifte til Premier League og Newcastle. Skiftet gik i vasken, og med Newcastles dybe pengepung, så har de formegentlig øjnene rettet andetsteds lige nu.

I denne sæson står han noteret for 19 kampe i alle turneringer. Dog frister Pedersens Birmingham en tilværelse i den knap så sjove halvdel af Championship.





TransferLIVE: Her er Lewandowskis nye klub




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson