Millionær på 4. klasse: Sådan går det Allan Sousa

Den tidligere Superliga-profil scorer en løn i topklasse, men spiller i den fjerdebedste række i Saudi-Arabien.



En masse fodboldstjerner forlod Europa til fordel for Saudi-Arabien i sommer, og en enkelt spiller fra Superligaen tog også turen til Mellemøsten.

Nemlig Allan Sousa, der forlod AaB til fordel for Al Ula FC og en årsløn på hele 18 millioner kroner. Noget, Tipsbladet kunne afsløre i september

Et noget opsigtsvækkende skifte, i og med at Al Ula FC befinder sig helt nede i den fjerdebedste saudiarabiske række og er noget nær umulig at finde information på online.

Online-fodboldleksikoner som eksempelvis Transfermarkt har ikke statistikker fra rækken eller om Al Ula FC. Hos Transfermarkt fremgår det eksempelvis, at Al Ula FC blot har fem spillere, og at klubben ikke har spillet en kamp. Ingen af delene er selvfølgelig rigtige vel at mærke.

Men hvis danske fans har villet holde øje med, hvordan den tidligere Superliga-profil har gjort det i Saudi-Arabien, ja, så har det altså ikke været ligetil.

Imponerer som playmaker
Det går dog meget godt for Allan Sousa, fortæller Mohammad Al Rajhi fra det store sportsmedie SportKSA til Tipsbladet.

Den tidligere Superliga-profil har scoret tre mål i 10 kampe, heriblandt et flot frisparksmål, og så imponerer han som kreatør.

– Han har haft mange assister, men jeg kan ikke finde det nøjagtige antal. Han havde for eksempel to i én kamp, og man siger, at han er en af de bedste playmakere i ligaen, siger Mohammad Al Rajhi og tilføjer:

– Hans præstationer roses blandt medierne og holdets tilhængere.

Sammen med angriberen Christian Irobiso, der kom til fra rumænsk fodbold i sommer og er topscorer for Al Ula FC, betragtes brasilianeren som en af holdets helt store profiler. 

Men…
Dog går det ikke strålende for holdet. Som Tipsbladet beskrev i september, har Al Ula FC fået royal støtte, og derfor er ambitionen, at klubben gerne skal hurtigt op i den bedste saudiarabiske række.

Godt og vel halvvejs i sæsonen er Al Ula FC imidlertid kun på tredjepladsen i deres pulje, hvor kun vinderen rykker op.

Og med hele otte point op til førerholdet Al FAO er der udsigt til endnu et år på fjerde klasse for Sousa og kompagni.

Allan Sousa, der er 26 år og står noteret for 30 mål i 112 Superliga-kampe, har skrevet under på en treårig kontrakt med Al Ula FC.

En unavngiven saudiarabisk klub har desuden prøvet at gå på rov i FC København og lokke sportsdirektør Peter Christiansen til klubben, men “løvernes” boss takkede nej. En beslutning, han får ros for – læs mere om det her. 





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

FC Midtjylland henter ny back

Stort medie hylder AGF-profil

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet