Mindeord for Jørn Egelund

Mindeord for Jørn Egelund, stifter og tidligere formand for fodboldklubben F.C. Dania i Oslo.



Mindeord for Jørn Egelund

23/12-1946 – 4/9-2022


Navnet Jørn Egelund, får muligvis ikke en klokke til at ringe hos den almene fodboldinteresserede dansker, men hvis man bevæger sig til Oslo, så er sagen en helt anden. Næsten enhver udlandsdansker i Oslo, med fodboldmæssig interesse de seneste 25 år, har stiftet bekendtskab med netop Jørn Egelund. Ja, endog skyldt ham en kæmpestor tak.

Den gæve nakskovit, blev nemlig en sand fodboldinstitution i den norske hovedstad, hvor han som tilflytter opbyggede en respekt om sin person, i kraft af sit væsen og ikke mindst arbejdet med livsværket F.C. Dania. Et livsværk, som Tipsbladet forøvrigt portrætterede i en større reportage. En fodboldklub for ‘landsflygtige’ danskere, hvor venskaber blev knyttet og var et sandt samlingspunkt – med fodbolden som centrum.

Ved siden af formandskasketten, bar Jørn også titlen som cheftræner – med den gamle danske elitetræneruddannelse bag sig – og brillierede til og med som dommer og senere bedømmer, i mere end 50 år i både Danmark og Norge i utallige kampe rundt omkring på de fodboldbanerne.

J__rn

Det var eventyrlysten, der førte Jørn og hans store kærlighed og altid trofaste støtte Lea til den norske hovedstad. Som så mange andre danskere, blev man modtaget med åbne arme i det norske, men man følte sig alligevel nu og da alene i det norske.

Om det lagde fundamentet til Jørns engagement gennem al sin tid i det norske, er mig ufortalt, men da sønnen Thomas blev gammel nok til at være en del af det fodboldmæssige voksenliv, blev danskerklubben i 1995 en realitet. Med en ægte kærlighed til den lille runde, skabte Jørn dermed et fællesskab, som mangen dansker i den norsk hovedstad for altid, vil være ham taknemmelig.

Da Jørn og Lea de senere år fik beriget deres seniorliv med børnebørnene Juliane og Thea i sønnen Thomas’ og hans Vesnas to piger, var livets otium for ægteparret brolagt med glæde. Lykken stoppede dog brat, da Jørn i 2021 blev diagnosticeret med den neurologiske sygdom ALS, hvor såvel muskler som vejrtrækning uundgåeligt til slut, stopper med at fungere.

Søndag den 4. september sov Jørn stille ind med sin elskede familie omkring sig. Et lys blev slukket, men jeg er sikker på, at jeg kan tale på vegne af mange af danske – og norske – fodboldgutter OG deres partnere – når jeg skriver, at hans minde vil vare længe fremover – også selvom mange af os forlængst er flyttet fra den norske hovedstad og tilbage til Danmark.

Jørn, du var en ener, en ildsjæl og et utrætteligt samlingspunkt for mange mennesker. Du vil blive savnet af mange. Vores tanker går til Lea, Thomas, Vesna og dine to børnebørn.

Æret være dit minde, Jørn.

Mark Hildebrandt, ven af familien og tidligere spiller i F.C. Dania i årene 2000-2010.





Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma


Rasmus Højlund pryder forsiden

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser

Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa

Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Medie fælder dom over Clement Bischoff

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Sigter efter mesterskab trods syvendeplads

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!

Den største underpræstation i Superligaen

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

‘Brøndby var millimeter fra’

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Imponerer stort – dialog med FC København om lidt

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Thomas Frank besøger dansk klub

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Rystet efter nederlag

‘Jeg forlader holdet’

Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef

Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!

Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg

Underholdning i Eindhoven

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!

Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Danske stjerner viser glimt af topniveau

Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet