Mindeord for Jørn Egelund

Mindeord for Jørn Egelund, stifter og tidligere formand for fodboldklubben F.C. Dania i Oslo.



Mindeord for Jørn Egelund

23/12-1946 – 4/9-2022


Navnet Jørn Egelund, får muligvis ikke en klokke til at ringe hos den almene fodboldinteresserede dansker, men hvis man bevæger sig til Oslo, så er sagen en helt anden. Næsten enhver udlandsdansker i Oslo, med fodboldmæssig interesse de seneste 25 år, har stiftet bekendtskab med netop Jørn Egelund. Ja, endog skyldt ham en kæmpestor tak.

Den gæve nakskovit, blev nemlig en sand fodboldinstitution i den norske hovedstad, hvor han som tilflytter opbyggede en respekt om sin person, i kraft af sit væsen og ikke mindst arbejdet med livsværket F.C. Dania. Et livsværk, som Tipsbladet forøvrigt portrætterede i en større reportage. En fodboldklub for ‘landsflygtige’ danskere, hvor venskaber blev knyttet og var et sandt samlingspunkt – med fodbolden som centrum.

Ved siden af formandskasketten, bar Jørn også titlen som cheftræner – med den gamle danske elitetræneruddannelse bag sig – og brillierede til og med som dommer og senere bedømmer, i mere end 50 år i både Danmark og Norge i utallige kampe rundt omkring på de fodboldbanerne.

J__rn

Det var eventyrlysten, der førte Jørn og hans store kærlighed og altid trofaste støtte Lea til den norske hovedstad. Som så mange andre danskere, blev man modtaget med åbne arme i det norske, men man følte sig alligevel nu og da alene i det norske.

Om det lagde fundamentet til Jørns engagement gennem al sin tid i det norske, er mig ufortalt, men da sønnen Thomas blev gammel nok til at være en del af det fodboldmæssige voksenliv, blev danskerklubben i 1995 en realitet. Med en ægte kærlighed til den lille runde, skabte Jørn dermed et fællesskab, som mangen dansker i den norsk hovedstad for altid, vil være ham taknemmelig.

Da Jørn og Lea de senere år fik beriget deres seniorliv med børnebørnene Juliane og Thea i sønnen Thomas’ og hans Vesnas to piger, var livets otium for ægteparret brolagt med glæde. Lykken stoppede dog brat, da Jørn i 2021 blev diagnosticeret med den neurologiske sygdom ALS, hvor såvel muskler som vejrtrækning uundgåeligt til slut, stopper med at fungere.

Søndag den 4. september sov Jørn stille ind med sin elskede familie omkring sig. Et lys blev slukket, men jeg er sikker på, at jeg kan tale på vegne af mange af danske – og norske – fodboldgutter OG deres partnere – når jeg skriver, at hans minde vil vare længe fremover – også selvom mange af os forlængst er flyttet fra den norske hovedstad og tilbage til Danmark.

Jørn, du var en ener, en ildsjæl og et utrætteligt samlingspunkt for mange mennesker. Du vil blive savnet af mange. Vores tanker går til Lea, Thomas, Vesna og dine to børnebørn.

Æret være dit minde, Jørn.

Mark Hildebrandt, ven af familien og tidligere spiller i F.C. Dania i årene 2000-2010.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Holland – Marokko

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan