Mourinho forklarer, hvorfor valget faldt på Roma

11 år efter afskeden med Inter vender José Mourinho til sommer tilbage til Serie A. Den tidligere Inter-boss har nu uddybet, hvorfor han har valgt at tage til Roma.



Det næste kapitel i José Mourinhos trænerkarriere kommer til at blive skrevet i Italien, hvor den portugisiske trænerlegende fra næste sæson af skal stå i spidsen for Roma. 

Mourinho blev fyret i Tottenham for et par uger siden, og efter tirsdagens udmelding uddybede den tidligere Inter-boss så, hvorfor hans valg faldt på Roma, der i øjeblikket ligger på syvendepladsen i Serie A.

– Tak til Friedkin-familien (Romas ejere, red.) for at vælge mig til at lede denne store klub og for at gøre mig til en del af deres vision. Efter møder med ejerne og Tiago Pinto (Romas sportsdirektør, red.) forstod jeg med det samme deres store ambitioner for AS Roma, lyder det således fra Mourinho i en udtalelse til Romas hjemmeside, asroma.com.

– Det er den samme ambition og drivkraft, der altid har motiveret mig, og sammen ønsker vi at bygge et vinderprojekt i de kommende år. I mellemtiden ønsker jeg Paulo Fonseca alt det bedste, og jeg håber, at medierne vil respektere, at jeg først vil udtale mig yderligere senere. Daje Roma!

Den italienske avis Il Messagero har tirsdag reporteret, at Roma-ikonet Daniele De Rossi kan blive José Mourinhos assistent i Rom-klubben.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Zorniger fremhæver transfervindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub