Eden Hazard har misset 43 kampe for Real Madrid siden skiftet fra Chelsea i 2019, og rekordindkøbet har generelt været en slem skuffelse i Real Madrid, hvor han blot har scoret fire mål i 35 kampe.
Real Madrid havde nok næppe valgt at bruge over en millard kroner på Eden Hazard, hvis klubben kunne have forudset belgierens skadesproblemer. Madrilenerne skulle dog muligvis have spurgt klubbens tidligere cheftræner, José Mourinho, til råds inden mega-indkøbet.
Mourinhos forudsigelse
Den spanske avis AS påpeger således, at Mourinho allerede tilbage i 2015 forudså, at Eden Hazard senere i karrieren snildt ville kunne løbe ind i ganske alvorlige skadesproblemer. Efter et 5-3-nederlag til Tottenham i januar 2015, hvor der var blevet gået hårdt til belgieren, var Mourinho således ude med riven.
– Jeg synes, at folk i det her land, der elsker fodbold, bør blive forelsket i Eden Hazard. Og jeg tror, at måden, som han, kamp efter kamp, bliver straffet af modstanderne, uden at blive beskyttet af dommerne, en dag kan betyde, at vi ikke længere har nogen Hazard, lød det således dengang fra Mourinho, efter portugiserens retur til Stamford Bridge, ifølge avisen Daily Mirror.
– Vi taler om en, to, tre, fire, fem, 10 aggressive tacklinger. De sparker, sparker, sparker, sparker og sparker ham ned. Knægten står imod, fordi han er fantastisk. Han er meget stærk, og han er meget ærlig i sin spillestil. Men jeg mener, at det her er et seriøst problem.
Ifølge Football Espana betyder Eden Hazards seneste skade, at belgieren står foran en pause på seks uger. Hazard misser dermed blandt andet Champions League-udekampen mod Atalanta i slutningen af februar.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
