– Neymar filmer heller ikke, når han er på restaurant

Ifølge Thomas Meunier er der ikke noget underligt ved, at Neymar tjener en vanvittig løn i Paris Saint-Germain. Ifølge Dortmund-spilleren er brasilianeren en flink og normal type udenfor banen.



Neymar har et ry for at være typen, der har hang til skuespil, og den brasilianske superstjerne er også blevet anklaget for ikke at være sin tårnhøje løn værd. 

Ifølge Neymars tidligere holdkammerat i Paris Saint-Germain, Thomas Meunier, er det dog forkert at kritisere brasilianeren for hans høje løn. I et interview med Goal blev Meunier således spurgt om den særbehandling, som Neymar får.

– Det følger naturligt med, på grund af hans styrker som spiller. Den bedste spiller får den højeste løn, og derfor er han i en så stærk position, hvor han kan afgøre meget, eller i hvert fald have meget at skulle have sagt, lyder det således fra Meunier.

– Neymar har gjort meget for at være bedre end de andre, og derfor har han fortjent det privilegie. Om det så er ham, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi eller Zlatan Ibrahimovic, så er de alle professionelle og magtfulde og de bliver lyttet til, fordi de er store spillere, med stor karisma. Og de har gjort meget godt for fodbolden.

En simpel type
Ifølge Thomas Meunier er Neymar således en stille og rolig type udenfor banen.

– Han kan godt lide at invitere sine holdkammerater til fester eller på restauranter. Neymar er en simpel fyr i sit privatliv. Han filmer heller ikke, når han er på restaurant! Han er som mange andre brasilianere. Altid smilende. Han kommer med jokes og han kan godt lide at være social. Det er nemt at integrere ham i en gruppe. Det samme gælder for Cavani og Thiago Silva, de er alle normale mennesker. 

Neymar har for nyligt forlænget sin kontrakt med Paris Saint-Germain frem til 2025, mens Thomas Meunier sidste år skiftede til Dortmund. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stor hyldest af Mike Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen