Nicki Bille har fundet ny klub: Skal spille i femtebedste række

En ny klub har taget Nicki Bille Nielsen ind. Han skal stille op for VB 1968, der spiller i Sjællandsserien.



Nicki Bille Nielsen er tilbage på fodboldbanen. Det er ikke på samme niveau som tidligere, men angriberen er igen meldt ind i en klub. Denne gang er der tale om VB 1968, der har hjemme i den nordvestlige udkant af København.

Klubben spiller i Sjællandsserien og blev i 2018 kåret til Årets Serieklub af DBU. På sin hjemmeside oplister VB 1968 de nye spillere på klubbens førstehold, og her figurerer Nicki Bille Nielsen altså.

Læs også:Nicki Bille åbner op om skudepsiode: Det var et uheld

Billes seneste klub var et kort bekendtskab med Ishøj IF fra Danmarksserien i efteråret. Det stoppede dog i november, efter angriberen i en periode havde været for ustabil i sine fremmøder.

Nicki Bille Nielsen har de to seneste år været gennem en stor personlig nedtur. I efteråret 2018 fyrede Lyngby Boldklub ham, og siden har hans tilknytning til fodboldverdenen været sparsom. Der har desuden været flere episoder i hans privatliv, der har nået medierne.

Den tidligere landsholdsspiller fortalte selv i den serie, TV2 Play producerede om ham, om dengang han blev skudt i armen i december 2018.

– Nogle tror, at min veninde skød mig i jalousi. Og andre mener, det var en narkogæld. Det er helt vanvittigt. Og forkert. Det var et uheld, sagde Nicki Bille Nielsen.

I januar droppede han en ankesag, hvor han var blevet idømt fire måneders ubetinget fængsel. Sagen omhandlede flere ting, landt andet at have truet en cyklist med en luftpistol, besiddelse af kokain, vold mod en dørmand og trusler mod en sygeplejerske.

Læs også:Mand skød Nicki Bille: Straffet med mere end to års fængsel




Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Brian Riemer peger på tre årsager

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Atletico Madrid – Arsenal