Nicki Bille har fundet ny klub: Skal spille i femtebedste række

En ny klub har taget Nicki Bille Nielsen ind. Han skal stille op for VB 1968, der spiller i Sjællandsserien.



Nicki Bille Nielsen er tilbage på fodboldbanen. Det er ikke på samme niveau som tidligere, men angriberen er igen meldt ind i en klub. Denne gang er der tale om VB 1968, der har hjemme i den nordvestlige udkant af København.

Klubben spiller i Sjællandsserien og blev i 2018 kåret til Årets Serieklub af DBU. På sin hjemmeside oplister VB 1968 de nye spillere på klubbens førstehold, og her figurerer Nicki Bille Nielsen altså.

Læs også:Nicki Bille åbner op om skudepsiode: Det var et uheld

Billes seneste klub var et kort bekendtskab med Ishøj IF fra Danmarksserien i efteråret. Det stoppede dog i november, efter angriberen i en periode havde været for ustabil i sine fremmøder.

Nicki Bille Nielsen har de to seneste år været gennem en stor personlig nedtur. I efteråret 2018 fyrede Lyngby Boldklub ham, og siden har hans tilknytning til fodboldverdenen været sparsom. Der har desuden været flere episoder i hans privatliv, der har nået medierne.

Den tidligere landsholdsspiller fortalte selv i den serie, TV2 Play producerede om ham, om dengang han blev skudt i armen i december 2018.

– Nogle tror, at min veninde skød mig i jalousi. Og andre mener, det var en narkogæld. Det er helt vanvittigt. Og forkert. Det var et uheld, sagde Nicki Bille Nielsen.

I januar droppede han en ankesag, hvor han var blevet idømt fire måneders ubetinget fængsel. Sagen omhandlede flere ting, landt andet at have truet en cyklist med en luftpistol, besiddelse af kokain, vold mod en dørmand og trusler mod en sygeplejerske.

Læs også:Mand skød Nicki Bille: Straffet med mere end to års fængsel






LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

PSG genvinder Champions League

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej