Det norske fodboldlandshold leverede fredag aften et af de større resultater i nationalmandskabets historie.
Hjemme på Ullevaal fortsatte holdet fantomstarten på VM-kvalifikationen med en meriterende sejr på 3-0 over Italien.
Mens det var Italiens første kamp i VM-kvalifikationen, var det Norges tredje. Og alle tre er endt i sejr til nordmændene. Moldova blev slået 5-0 og Israel 4-2, før det var blev Italiens tur til norske prygl.
Nordmændene lod gladeligt Italien havde bolden to tredjedele af tiden i første halvleg, for manglen på kreativitet var udtalt hos italienerne.
Allerede efter 14 minutter viste Norges offensive profiler så, at de har alt det, som gæsterne manglede.
Antonio Nusa drev bolden frem på en kontra, og med en millimeter præcis stikning fandt han Alexander Sørloth, der sparkede føringsmålet i kassen i silende norsk sommerregn.
Leipzig-offensivspilleren var første halvlegs helt store oplevelse, og han krydrede indsatsen med en fremragende scoring til 2-0 efter 34 minutter.
På elegant vis tog han bolden med forbi en italiener, inden han kanonerede bolden op i nettaget fra kanten af feltet.
De to største stjerner på holdet er Erling Haaland og Martin Ødegaard. Og de ville ikke stå tilbage for holdkammeraterne i offensiven.
Tre minutter før pause var det Ødegaards kælne venstrefod, som splittede en disharmonisk italiensk defensiv med en stikning til Haaland.
Målmageren fra Manchester City trak bolden forbi Gianluigi Donnarumma og lagde den let ind til 3-0.
En italiensk blamage lurede, og Luciano Spallettis dage som italiensk landstræner kunne virke talte, hvis ikke der skete noget drastisk efter pausen.
Norge brugte mere tid med bolden i anden halvleg, hvor det ikke var presserende at skabe alverden, men i stedet at holde Italien fra at kunne gøre det samme.
Den mission lykkedes til fylde. Halvlegen nåede slet ikke højderne fra de første 45 minutter, men det var Ståle Solbakken og co. godt tilfredse med.
En sikker og fortjent sejr blev kørt i land uden slinger i valsen, mens Italien ligner et hold, der på alle plan trænger til et frisk pust.
I samme kvalifikationsgruppe vandt Israel 3-1 ude over Estland og er toer med seks point efter tre kampe.
At Belgien ikke er, hvad holdet har været gennem de senere år, blev igen bevist, da holdet på udebane måtte nøjes med 1-1 mod Nordmakedonien i gruppe J, mens Wales vandt 3-0 over Liechtenstein.
Endelig uddelte Kroatien en lussing på Gibraltar, som blev banket med 7-0, mens Tjekket i samme gruppe slog Montenegro 2-0.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Kæmpe nyhed i udlandet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Riemer melder stjerne klar
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE