Ny AGF-træner? ‘Han er et ungt og friskt bud’

Carsten V. Jensen kan overveje at kigge mod FC København i sin jagt efter en ny cheftræner.



Hvem skal være cheftræner for AGF?

Det spekuleres der i disse dage i for fuld skrue, efter at århusianerne i lørdags sagde farvel til Uwe Rösler efter et højst skuffende forår.

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er det svært at forestille sig, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen kan lykkes med at tiltrække topnavne som Brian Priske, Jess Thorup, Bo Svensson eller Johannes Hoff Thorup.

– Jeg tror bare, at de har nogle muligheder, der er større end AGF, og man skal passe på med at komme hjem for tidligt, når man er ude, for det er ikke nemt at komme ud. Så det er det ræsonnement.

– Men altså, for en assistenttræner i Polen, der tidligere har haft et par mindre klubber i Norge og Sverige, der vil AGF da være en stor klub, lyder det på Viaplay Sport News fra Peter Sørensen, med reference til Niels Frederiksens norske assistent i Lech Poznan, Sindre Tjelmeland, der ifølge Århus Stiftstidende er blandt kandidaterne til AGF-jobbet.

Hjalte Bo Nørregaard kunne være et interessant bud på en ny AGF-træner, mener Peter Sørensen (Foto: Alamy).

Peger på Neestrup-assistent

Mange navne har som bekendt været bragt i spil de seneste dage, men hvis Carsten V. Jensen overvejer at ansætte en lidt yngre cheftræner, bør AGF’s fodbolddirektør måske kigge mod Frederiksberg, lyder det fra Peter Sørensen.

– Et andet bud, jeg selv godt kunne finde på at bringe i spil, det kunne være Hjalte Bo Nørregaard, som også har en fortid i AGF og som er et godt navn i Aarhus, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Det var en spiller, jeg selv hentede til AGF i sin tid, og som har stået med ansvaret for U19-holdet i FCK og som i nyere tid har været Neestrups assistent.

LÆS OGSÅ: Storklub melder sig ind i kampen om Neestrup

– Jeg kunne godt forestille mig, at man kunne finde på at rydde hylderne i sin helhed i FCK og sende Neestrup og måske Stefan Madsen (assistenttræner i FCK, red.) til Tyskland, og så står Hjalte Bo Nørregaard måske med en åbning til en cheftrænerkarriere.

– Han har også en fælles fortid med ‘CV’ i FCK. Det kunne også være et bud. Et ungt, frisk bud til en ny tid i AGF.

Den i dag 44-årige Hjalte Bo Nørregaard tilbragte som bekendt størstedelen af sin spillerkarriere i FC København, mens han også tilbragte tre sæsoner i AGF fra 2011 til 2014.

I 2016 indledte han trænerkarrieren som ungdomstræner i FC København. Siden efteråret 2022 har han været assistenttræner på klubbens førstehold.

Vil Hjalte Bo Nørregaard være et godt valg for AGF?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Succestræner død af kræft

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Usbekistan – Colombia

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Mexico – Sydkorea

Canada – Qatar

Portugal skuffede stort mod DR Congo

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan