Ny stjerne til Brøndby: Her er han et monster

Brøndby henter en angriber, der har været usædvanligt dominerende i luftspillet i Bundesligaen.



En ny profileret angriber er på vej til Brøndby.

Som Tipsbladet kunne afsløre tidligere tirsdag, henter Brøndby den østrigske angriber Michael Gregoritsch i Bundesliga-klubben Freiburg.

Og hvad er det så for en angriber, der snart lander på Vestegnen?

Med hjælp fra statistikvirksomheden Opta har Tipsbladet set på Michael Gregoritschs data fra Bundesligaen, hvor den 31-årige østriger på særligt ét parameter skiller sig ud.

Med sine 193 centimeter er det ikke overraskende i luftspillet, at Michael Gregoritsch har sin helt store force.

I de seneste to sæsoner i Bundesligaen kommer den kommende Brøndby-spiller ind på fjerdepladsen over spillere, der er involveret i flest luftdueller. Det er kun spillere med mere end 1000 minutter spillet, der indgår i statistikken.

I de seneste to Bundesliga-sæsoner har Michael Gregoritsch i gennemsnit været involveret i 9,8 luftdueller per 90. minut, og der er østrigeren altså kun blevet overgået af tre spillere i hele ligaen.

Flest hovedstødsafslutninger per 90. minut

I en anden relevant kategori kommer Michael Gregoritsch faktisk ind på førstepladsen, og det er listen over spillere med flest hovedstødsafslutninger per 90. minut i Bundesligaen i de seneste to sæsoner.

Med et snit på 1,24 hovedstødsafslutninger topper Gregoritsch denne kategori foran stjerner som Harry Kane og Patrik Schick.

Kigger man på en kategori, hvor Michael Gregoritsch skiller sig mere negativt ud, så er det passing accuracy.

Her ligger østrigeren på 63 procent i de seneste to sæsoner, og det er lavere end spillere som Mathias Kvistgaarden (77 procent), Nicolai Vallys (84 procent), Filip Bundgaard (82 procent), Yuito Suzuki (83 procent) og Mileta Rajovic (70 procent).

Overordnet set tegner tallene ikke overraskende et billede af, at Michael Gregoritsch bedst kan sammenlignes med Mileta Rajovic af de ovennævnte spillere.

Generelt er østrigeren glad for at afslutte. Gregoritsch har i snit 3,5 afslutninger per 90. minut i de seneste to sæsoner, og det er højere end både Mathias Kvistgaarden (3,0), Filip Bundgaard (2,9), Yuito Suzuki (2,4), Nicolai Vallys (1,8) i samme periode. I sidste sæson stod Mileta Rajovic noteret for tre afslutninger per 90. minut.

Michael Gregoritsch står noteret for 59 scoringer i Bundesligaen. I sidste sæson blev det dog kun til to af slagsen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!