Ombejlet dansk profil forklarer agentskifte

Victor Nelsson valgte i efteråret at skifte til et agentfirma med adskillige Premier League-profiler i stalden.



HELSINGØR (Tipsbladet): Victor Nelsson har i de seneste sæsoner været mere eller mindre fast mand i Galatasaray, hvor han har rundet 100 kampe, og præstationerne i Tyrkiet har flere gange kastet interesse fra andre ligaer af sig.

Tidligere har han været tæt på Sevilla, og i løbet af det seneste halve år har der været rygter om både Tottenham og Napoli.

Og i november blev der pustet lidt ild i rygterne. Som Tipsbladet kunne fortælle dengang, stoppede Victor Nelssons samarbejde med den danske stjerneagent Ivan Marko Benes og dennes firma, BTAM, for at lade sig repræsentere af Elite Project Group Limited.

Agentfirmaet har adskillige prominente Premier League-spillere som Bukayo Saka og Romeo Lavia i folden.

Da Victor Nelsson møder Tipsbladet og den fremmødte presse i landsholdslejren søndag, forklarer hovedpersonen motivationen bag skiftet.

– Ivan og BTAM er først og fremmest gode mennesker og gode agenter, men det var på tide for mig at prøve noget andet, siger han.

Så det var ikke nødvendigvis for at jagte et skifte til Premier League?

– Ikke nødvendigvis. Man skal have en agent eller rådgiver, og jeg har været meget glad for Ivan og BTAM, men jeg ville prøve noget andet nu.

Og alle rygterne om interesse fra alskens storklubber? Ja, dem lægger han ikke så meget i. 

– Jamen, jeg vil sige, at der er mange rygter om det ene og det andet. Jeg ved, det er det kedelige svar, men jeg prøver så godt som muligt at fokusere på, hvor jeg er nu, om det er landsholdet eller Gala. Man ved ikke, hvad fremtiden bringer, men lige nu er jeg i Gala, og det er jeg glad for. Vi har et mesterskab og en Super Cup, der skal vindes, siger Victor Nelsson.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Svært efterår
Mens han i det meste af sin tid i Galatasaray har været en profil, var situationen en anden i et stykke tid i efteråret.

Her røg han ud af holdet i en periode, hvor han også fortalte, at han var vred og indebrændt over at være havnet på bænken og over, at Galatasaray havde sat en stopper for et skifte til Sevilla. En tid, han kalder frustrerende og svær.

– Der var nogle forskellige ting, der ikke lige klikkede der. Men nu spiller jeg, og det går godt, og jeg er glad. Det er fedt, siger han og tilføjer om, hvordan han håndterede perioden:

– Det var svært. Jeg tror, at man skal spørge min kæreste om det. Det var en hård periode, og det var rigtig svært. Men jeg ved også, at når man kommer over på den anden side, er man styrket af det. Fodboldmæssige årsager eller noget andet, det er jo ikke første eller sidste gang, at jeg kommer til at sidde på bænken. Det kommer jeg til i løbet af min karriere. Her var det en lidt anden situation, fordi det var noget mellem mig og klubben.

Victor Nelsson, 25 år, kom til Galatasaray fra FC København i sommeren 2021. Han har kontrakt med den tyrkiske storklub frem til sommeren 2026.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’