Union Magdalena sikrede sig lørdag oprykning til den bedste fodboldrække i Colombia ved at vende 0-1 til en 2-1-sejr i en udekamp mod Llaneros.
Begge Union Magdaleans mål blev scoret i kampens overtid, og især det sidste mål efter knap 96 minutters spil har skabt vrede og et krav om handling.
Llaneros’ markspillere stod således mere eller mindre stille og tillod uden nævneværdig modstand, at Union Magdalena scorede sejrsmålet og sikrede sig oprykning.
Det skaber mistanke om aftalt spil, at Llaneros-spillerne ikke gjorde mere for at forhindre scoringen. Flere profiler har reageret vredt.
Den colombianske landsholdsstjerne Juan Cuadrado fra Juventus kalder målet for “mangel på respekt”, og landsholdskollegaen Mateus Uribe fra FC Porto er endnu skarpere i sin dom.
– Det er en skændsel for colombiansk fodbold, siger Uribe ifølge Reuters.
Den colombianske spillerforening, Acolfutpro, kræver, at kampen bliver undersøgt af ligaforeningen, Dimayor.
– Kampens resultat har skabt enorm tvivl, og vi beder Dimayor gennemføre en grundig undersøgelse så hurtigt som muligt, skriver spillerforeningen på Twitter.
Sideløbende med Union Magdalenas kamp tabte Fortaleza med 1-2 mod Bogota på hjemmebane. Fortaleza var uanset sit eget nederlag rykket op, hvis Llaneros havde taget point fra Union Magdalena.
Fortaleza-træner Nelson Florez erkender trist, at hans eget hold fejlede stort, men han er også vred over billederne fra den anden kamp.
– Jeg skammer mig ikke over at græde, for jeg føler mig berøvet. Vi kan fejle, men det må ikke ske på denne måde, siger Florez.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
