Overraskende udtagelse: Mindede om en svindlermail

Det lød som en klassisk snydemail om en rig onkel i Afrika, men den var god nok: Anders Iversen fra Holstebro Boldklub var udtaget til landsholdet for sin fars hjemland.



For et års tid siden tikkede en mail ind i Anders Iversens indbakke. Den var fra en mailadresse, han ikke kendte, og i den stod, at Puerto Ricos fodboldforbund pønsede på at udtage ham til landsholdet. 

Det mindede den danske 2. divisionsspiller om den slags mails, hvor afsenderen hævder, at man skal arve et stenrigt familiemedlem, man ikke kender. Man skal bare lige sende sine kontooplysninger.

– Jeg tænkte i starten, at det var, som når man får besked om en onkel i Afrika med en masse millioner. Jeg var lidt mistroisk, for jeg havde aldrig hørt om de navne, de nævnte, fortæller Iversen til tipsbladet.dk.

– Jeg googlede lidt, og så kom det frem, at det var sandt nok. Så jeg svarede, og jeg satte en WhatsApp-konto op, så de kunne ringe til mig, og vi kunne holde møder med kamera, så jeg kunne få sat ansigt på.

Det var meningen, at Anders Iversen fra Holstebro Boldklub skulle have været med på en træningslejr i fjor, men den blev aflyst på grund af coronapandemien. I stedet kom han af sted den 10. januar i år. Det blev til et møde med hans fars hjemland og en ukendt fodboldkultur.

“Hvad fanden er det her for noget?”
Hans fulde navn er Anders Santos Miguel Iversen og afslører hans ophav: dansk mor og puertoricansk far. Faderens hjemland havde faktisk allerede henvendt sig i 2014, men da var Iversen en del af det danske U16-landshold.

Nu er han blevet 21 år og har ikke udsigt til mere dansk landsholdsfodbold, så han tog med glæde imod invitationen fra Puerto Rico. Den lille ønation er et selvstyrende territorium med tilknytning til USA, men uden at være fuldgydig delstat. Borgerne har dog amerikansk statsborgerskab.

Læs også:100.000 kroner på spil i pokaldrama mellem mindre klubber

Selv om Puerto Rico er nummer 178 på verdensranglisten, mærkede Anders Santos Iversen på træningslejren i januar en professionalisme, som han i hvert fald ikke er vant til i Holstebros 2. divisionsklub.

– Vi boede på et femstjernet hotel helt øverst, hvor der var lukket af, så vi ikke blev blandet med de andre turister. Vi trænede to gange om dagen. I Holstebro træner vi tre gange i ugen, siger han.

– Det hårdeste var dog varmen. Det var 30 grader.

Anders Santos Iversen fik sig lidt af en overraskelse i sit allerførste træningspas.

– Efter fem minutter var der én, fløj ind i en anden, så der var en lille fight allerede. “Hvad fanden er det her for noget?” tænkte jeg. Jeg sparkede bolden ud og sagde: ”Slap af”, men en af dem sagde bare, at jeg skulle spille videre. Så det var også lige med at finde ud af, hvor grænsen var, smågriner han.

De fleste puertoricanske landsholdsspillere er på kontrakt i den næstbedste række i USA eller spiller på college-hold. Fire spiller desuden i samme klub i Bolivia. Holdkammeraterne hed spanske navne som Ángel og Raúl eller amerikanske som Cody og Callum.

Og så var der Anders.

Læs også:Pokaltriumf til 100.000 kroner: Det overgår næsten min forstand

Bange for at strande
De fleste talte heldigvis engelsk; det var kun træneren, der måtte kommunikere med sin danske spiller via tolk. Det var dog ikke værre, end at Anders Santos Iversen skulle have startet inde i den første testkamp, hvis ikke et logistisk mareridt havde sat en stopper for det.

Først fik holdet at vide, at træningslejren ville blive afkortet med to dage, fordi holdet ellers risikerede at strande på grund af rejserestriktioner. En ansat trak så Anders Santos Iverson til side og sagde, at han var nødt til at rejse hjem allerede den følgende dag, da han som den eneste skulle til Europa. Ellers risikerede han at strande.

– Da jeg stod i lufthavnen, sagde de, at jeg ikke kunne komme med. Så jeg tænkte: “Fuck”, fortæller offensivspilleren.

Anders Santos Iversen måtte slutte sig til holdet igen, men kunne ikke spille den førnævnte testkamp, fordi han ikke var blevet registreret. Dagen efter forsøgte han igen at komme hjem, men fik igen at vide, at det ikke kunne lade sig gøre. Så Santos Iversen begyndte at blive bange for, at han slet ikke kunne komme derfra.

I stedet måtte han tage med resten af holdet til Guatemala, og derfra kunne han så komme til Mexico, Holland og videre mod Danmark – efter han havde tilbragt en nat i Amsterdam, så han kunne fremvise en negativ coronatest, som det kræves for at flyve til Danmark. Den oprindelige var blevet for gammel på grund af forsinkelserne.

Ikke desto mindre var det to gode uger som landsholdsspiller for Holstebro-angriberen. 

– Det var en super oplevelse. Megafedt. Træneren sagde, at han var fint tilfreds med mig, og at jeg nok skulle regne med at blive udtaget næste gang.

Da gælder det ikke bare en testkamp, men to opgør I VM-kvalifikationen. Ikke noget dårligt udbytte fra det, der lignede en svindler-mail fra Afrika.

Læs også:2. divisionsklub kan vinde 100.000 kroner i udskudt pokalkamp
Læs også:Afsløring: Nye tiltag indføres i Superligaen
Læs også:Karantæner – hvem er ude?






LIVE

LIVE: Vil med til VM

I svime over Pelle Mattsson

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Rasmus Højlund revser konkurrent



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

FC København – FC Fredericia

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Randers FC – Silkeborg IF

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Modtager stor ros fra Højbjerg

Protesterer efter dansk drømmekamp

Topchef får nyt job i FCK

Millionregn over FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Afslører vild transfer-historie

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Så blev det officielt

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Barcelona – Rayo Vallecano

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark