Piqué om Barcelona-duo: De kan vinde Ballon d’Or

Ifølge Gerard Piqué er det meget svært at vælge, hvem der er bedst af Kylian Mbappé og Erling Haaland. Forsvarsspilleren peger desuden på to unge FC Barcelona-spillere, der har potentialet til at vinde Ballon d’Or.



Cristiano Ronaldo og Lionel Messis storhedstid er ved at lakke mod enden, og meget tyder på, at det i de kommende år kan blive Kylian Mbappé og Erling Haaland, der skal dyste om Ballon d’Or-prisen. 

Og ifølge FC Barcelona-profilen Gerard Piqué er det umiddelbart også svært at vælge mellem franskmanden og nordmanden.

– Haaland er mere en rendyrket angriber. Meget stærk, og han scorer masser af mål. Mbappé er en mere komplet spiller, vil jeg sige. Han spiller på kanten, men kan også spille som centerforward. Men de er begge virkelig gode, lyder det, ifølge talkSPORT, fra Gerard Piqué. 

– Jeg har endnu ikke haft muligheden for at spille imod Haaland, men jeg har spillet imod Mbappé. Det er svært at vælge. 

Ifølge Gerard Piqué er der dog også nogle spillere i FC Barcelona, der i fremtiden kan tage kampen op imod Mbappé og Haaland.

– Jeg tror, at Pedri har gode chancer. Gavi er også rigtig god for sin alder. Vi har masser af talent her i Barcelona lige nu. De skal udvikle sig, og de vil blive bedre, men allerede nu er de virkelig gode. Jeg synes, at de er to af de bedste spillere lige nu. De er meget unge, men de har helt sikkert potentialet til at vinde Ballon d’Or. 

I år uddeles Ballon d’Or-prisen som noget nyt allerede til efteråret, og i skrivende stund har de fleste bookmakere Karim Benzema som favorit til at vinde, tæt forfulgt af Liverpool-duoen Mohamed Salah og Sadio Mané. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Spændende melding

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Tyskland – Paraguay

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’