Pochettino efter skuffende debut: – Mbappé er nødt til at forbedre sig

Mauricio Pochettino erkendte efter 1-1-kampen mod Saint-Etienne, at det var skuffende at smide to point i PSG-debuten.



For første gang siden 2019 var Mauricio Pochettino onsdag tilbage på sidelinien i rollen som cheftræner, da argentineren for første gang stod i spidsen for Paris Saint-Germain. 

Den tidligere Tottenham-boss fik dog en noget skuffende start, da de franske mestre måtte nøjes med 1-1 ude mod Saint-Etienne. Gæsterne måtte klare sig uden den skadede Neymar, men havde til gengæld både Kylian Mbappé og Angel Di Maria med fra start. 

Pochettinos mandskab kom bagud efter 19 minutter, men fik kort efter udlignet på en scoring af Moise Kean. Flere mål blev det dog ikke til i opgøret, og dermed måtte Paris Saint-Germain rejse hjem med et enkelt point i baggagen. Pariserne indtager nu andenpladsen i Ligue 1-tabellen, tre point efter Lyon.

Skuffet Pochettino
Og efter slutfløjtet i Saint-Etienne slog Mauricio Pochettino også klart fast, at ét point ikke var specielt tilfredsstillende. 

– Vi er skuffede, for vi ønskede at vinde. Vi leverede det, der skulle til, for at vinde. Vi prøvede at skabe nogle ting, men det var ikke nok. Men under de givne omstændigheder vil vi tage til takke med det ene point. Først og fremmest har vi set positive tegn, i forhold til fremtiden, lød det, ifølge Le Parisien, fra Pochettino.  

– Der er mange ting, der kan blive forbedret. Både offensivt og defensivt. Måden, som vi spiller på modstandernes banehalvdel, samt den måde, vi spiller bolden rundt foran et hold, der står så tæt sammen, som Saint-Etienne gjorde i dag. Det er også nødvendigt at vide, hvordan vi undgår kontraangreb. 

Plads til forbedring hos Mbappé
Kylian Mbappé spillede ikke en stor kamp, hvilket Pochettino heller ikke ville lægge skjul på. 

– Jeg var glad for Kylian, han havde en rigtig god attitude. Han er nødt til at forbedre sig, ligesom resten af holdet. Han er helt sikkert skuffet over, at vi ikke vandt, for han kunne have gjort det bedre. Men jeg er glad for ham, vil jeg sige. 

Pochettino, der blev fyret i Tottenham i november 2019, slog samtidig fast, at det var dejligt endelig at være tilbage på sidelinien igen.

– Jeg var meget glad for at være i gang igen. Det var underligt, for den sidste gang, jeg var på bænken, var for 14 måneder siden. Dengang var der 62.000 tilskuere på stadion. Det var mærkeligt i dag. Jeg savnede at mærke fansenes varme. 



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Nu er han gratis – på vej til OB?

Endelig godt nyt

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FC København-profil ude med sygdom

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Skidt melding

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Danske klubber vil have ham

Har I tabt sutten, Brøndby?

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Viborg-boss afviser norsk storklub

FC Københavns medejerskab godkendes

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning