Pochettino efter skuffende debut: – Mbappé er nødt til at forbedre sig

Mauricio Pochettino erkendte efter 1-1-kampen mod Saint-Etienne, at det var skuffende at smide to point i PSG-debuten.



For første gang siden 2019 var Mauricio Pochettino onsdag tilbage på sidelinien i rollen som cheftræner, da argentineren for første gang stod i spidsen for Paris Saint-Germain. 

Den tidligere Tottenham-boss fik dog en noget skuffende start, da de franske mestre måtte nøjes med 1-1 ude mod Saint-Etienne. Gæsterne måtte klare sig uden den skadede Neymar, men havde til gengæld både Kylian Mbappé og Angel Di Maria med fra start. 

Pochettinos mandskab kom bagud efter 19 minutter, men fik kort efter udlignet på en scoring af Moise Kean. Flere mål blev det dog ikke til i opgøret, og dermed måtte Paris Saint-Germain rejse hjem med et enkelt point i baggagen. Pariserne indtager nu andenpladsen i Ligue 1-tabellen, tre point efter Lyon.

Skuffet Pochettino
Og efter slutfløjtet i Saint-Etienne slog Mauricio Pochettino også klart fast, at ét point ikke var specielt tilfredsstillende. 

– Vi er skuffede, for vi ønskede at vinde. Vi leverede det, der skulle til, for at vinde. Vi prøvede at skabe nogle ting, men det var ikke nok. Men under de givne omstændigheder vil vi tage til takke med det ene point. Først og fremmest har vi set positive tegn, i forhold til fremtiden, lød det, ifølge Le Parisien, fra Pochettino.  

– Der er mange ting, der kan blive forbedret. Både offensivt og defensivt. Måden, som vi spiller på modstandernes banehalvdel, samt den måde, vi spiller bolden rundt foran et hold, der står så tæt sammen, som Saint-Etienne gjorde i dag. Det er også nødvendigt at vide, hvordan vi undgår kontraangreb. 

Plads til forbedring hos Mbappé
Kylian Mbappé spillede ikke en stor kamp, hvilket Pochettino heller ikke ville lægge skjul på. 

– Jeg var glad for Kylian, han havde en rigtig god attitude. Han er nødt til at forbedre sig, ligesom resten af holdet. Han er helt sikkert skuffet over, at vi ikke vandt, for han kunne have gjort det bedre. Men jeg er glad for ham, vil jeg sige. 

Pochettino, der blev fyret i Tottenham i november 2019, slog samtidig fast, at det var dejligt endelig at være tilbage på sidelinien igen.

– Jeg var meget glad for at være i gang igen. Det var underligt, for den sidste gang, jeg var på bænken, var for 14 måneder siden. Dengang var der 62.000 tilskuere på stadion. Det var mærkeligt i dag. Jeg savnede at mærke fansenes varme. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Holland – Marokko

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan